Polski design ze znakiem jakości. Prestiżowe konkursy wzornicze.

Miesiące przygotowań i promocji, setki jurorów, wreszcie długo wyczekiwane przez wszystkich listy laureatów najbardziej prestiżowych nagród i końcowe odliczanie do dnia finału. Nasz rodzimy rynek doczekał się kilku prestiżowych konkursów wzorniczych, są to m.in.: Dobry Wzór, Diament Meblarstwa, make me, must have i Top Design Award. Produkty i usługi z tymi znakami jakości zyskują zaszczytne miejsce w polskim designie, podobnie jak ich twórcy – projektanci i producenci. Najstarszy konkurs – Dobry Wzór – po raz pierwszy został zorganizowany w latach 90. Historie pozostałych są nieco krótsze, bo mają swój początek w XXI w. Oto konkursy, które zmieniają spojrzenie na polski rynek wzorniczy.

DOBRY WZÓR

NAZWA NAGRODY: Dobry Wzór

ORGANIZATOR: Instytut Wzornictwa Przemysłowego

LOKALIZACJA FINAŁU: Warszawa

PIERWSZA EDYCJA: 1993 r.

Dobry Wzór to najstarszy konkurs. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1993 r. Właśnie trwa jego 27. edycja. Jak co roku, Instytut Wzornictwa Przemysłowego nagrodzi najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Rezultat tegorocznego monitoringu jest iście imponujący – to aż 1995 produktów i usług wytypowanych przez zespół badaczy IWP. Warunków jest kilka – muszą być one dobrze zaprojektowane (z uregulowaniem praw autorskich), dostępne na polskim rynku nie dłużej niż 3 lata w przypadku produktów/usług i 5 lat w przypadku nowych materiałów, produkowane w seriach przemysłowych oraz dostępne powszechnie i masowo. Celem konkursu jest wyróżnienie produktów i usług charakteryzujących się wysoką jakością wzornictwa oraz wspieranie ich producentów i dystrybutorów. Produkty i usługi należą do 9 sfer: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały, Transport i komunikacja, Moda i akcesoria. W 2016 r. finalistą konkursu Dobry Wzór w sferze Dom był nowoczesny stół rozkładany LOFT marki MILONI. Warto wiedzieć, że produkty i usługi, które znajdą się w finale są następnie prezentowane na największej w Polsce wystawie designu, organizowanej w siedzibie IWP przy ul. Świętojerskiej.

Nowoczesny stół rozkładany LOFT marki MILONI, finalista konkursu Dobry Wzór 2016 w sferze Dom.
Laureci konkursu Dobry Wzór 2019. Fot. IWP.
Największa w Polsce wystawa designu organizowana jest co roku w budynku IWP. Fot. IWP.

DIAMENT MEBLARSTWA

NAZWA NAGRODY: Diament Meblarstwa

ORGANIZATOR: Wydawnictwo meble.pl i Meble.pl

LOKALIZACJA FINAŁU: Warszawa

PIERWSZY KONKURS: 2006 r.

Konkurs, którego jubileuszowa – 15. edycja – potrwa jeszcze do października br. to Diament Meblarstwa. Organizowany jest od 2006 r. i ma na celu wyłonienie najlepszych produktów w branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz pod względem wzornictwa, technologii, innowacyjności oraz funkcjonalności. Zwycięzcy otrzymują tytuł Diament Meblarstwa oraz pamiątkową statuetkę, której autorem jest Jarosław Perszko, rzeźbiarz, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Nagroda, jaką uzyskują uczestnicy konkursu jest potwierdzeniem oryginalności i znakomitego postrzegania przez ekspertów. W skład kapituły wchodzi kilkudziesięciu architektów, projektantów wnętrz, designerów, trendsetterów, blogerów, przedstawicieli mediów i organizacji, naukowców i ekspertów branżowych, przedstawicieli handlu, technologów produkcji, przedstawicieli hurtowni oraz firm patentowych i atestowych. W 2017 r. w konkursie pojawiła się nowa kategoria: młody design, w ramach której studenci oraz ubiegłoroczni i tegoroczni absolwenci szkół i uczelni wyższych mogą zgłaszać bezpłatnie swoje projekty mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Marka MILONI jest trzykrotnym zdobywcą Diamentu Meblarstwa. W 2014 r. laureatem konkursu był nowoczesny stół rozkładany FRAME. Dwa lata później to LOFT – stworzony przez markę MILONI w innowacyjnej technologii, także nowoczesny stół rozkładany – święcił tryumfy w kategorii strefa jadalni – meble. Trzeci Diament Meblarstwa – w 2018 r. – zdobył okrągły stół rozkładany FOX.

Nowoczesny stół rozkładany FRAME to laureat nagrody Diament Meblarstwa 2014 w kategorii Przestrzeń Jadalniana, w klasie premium.
W 2016 r. stworzony przez markę MILONI w innowacyjnej technologii, nowoczesny stół rozkładany LOFT, święcił tryumfy w kategorii strefa jadalni – meble.
Trzeci Diament Meblarstwa – w 2018 r. – w kategorii strefa jadalni – meble, w klasie premium, zdobył okrągły stół rozkładany FOX.
Laureaci konkursu Diament Meblarstwa 2020. Fot. miesięcznik „BIZNES.meble.pl”.
Statuetki w konkursie Diament Meblarstwa. Fot. miesięcznik „BIZNES.meble.pl”.
Autor konkursowej statuetki – Jarosław Perszko – rzeźbiarz, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Fot. miesięcznik „BIZNES.meble.pl”.

must have

NAZWA NAGRODY: must have

ORGANIZATOR: Łódź Design Festival

LOKALIZACJA FINAŁU: Łódź

PIERWSZY PLEBISCYT: 2011

must have to plebiscyt organizowany od 2011 r. przez Łódź Design Festival. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych polskich wdrożeń, pochodzących od polskich projektantów i producentów i odzwierciedlających najważniejsze trendy w polskim projektowaniu. To nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Plebiscyt powstał, by upowszechnić dobry polski design i promować rodzimy biznes oraz projektantów. must have to swego rodzaju rekomendacja konsumencka, bo jak sama nazwa wskazuje – wyróżniony przedmiot warto mieć. Zgłoszenia do plebiscytu mają charakter otwarty, przyjmowane są przez cały rok i są bezpłatne. Własne nominacje, po dokonaniu przeglądu rynku, przedstawia również Rada Ekspertów w skład której wchodzą uznani architekci, przedstawiciele mediów i najważniejszych w kraju ośrodków wzornictwa. Zgłaszane produkty muszą spełnić dwa podstawowe warunki: pochodzić z Polski oraz być dostępne w sprzedaży.

Laureaci must have 2019. Fot. Łódź Design Festiwal.
W gronie laureatów must have 2020 jest m.in. krzesło Byk, proj. Edmund Homa, prod. Politura. Źródło: Politura. Fot. Pion Studio.
Na znak jakości must have 2020 w pełni zasłużył fotel Tulipan, proj. Teresa Kruszewska, prod. Fameg. Fot. Marek Jarosz.

make me

NAZWA NAGRODY: make me

ORGANIZATOR: Łódź Design Festival

LOKALIZACJA FINAŁU: Łódź

PIERWSZY KONKURS: 2008 r.

Zupełnie inny od czterech pozostałych konkursów jest międzynarodowy konkurs wzorniczy make me!. W końcu jest to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i bardzo ważny element Łódź Design Festival. Głównym celem make me! stało się prognozowanie trendów, odważnych idei, oraz wspieranie młodych projektantów, którzy są gotowi do pracy na rynku. Jak zwraca uwagę organizator, finaliści poprzednich edycji podkreślają możliwości, jakie otworzyły się przed nimi dzięki obecności w konkursie, w tym: zaistnienie w środowisku projektowym, promocję poprzez liczne publikacje czy kolejne wystawy. Konkurs realizowany od 2008 r., adresowany jest nie tylko do designerów, ale także adeptów kierunków artystycznych i projektowych. W make me! nagradzane są projekty eksperymentujące z materiałem czy poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Zgłoszone prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach grono jury, a dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie i kontaktom z ekspertami, make me! staje się trampoliną do dalszego rozwoju zawodowego. Konkurs cieszy się dużą popularnością. W ub.r. zgłoszenia przesłało 148 projektantów z całego świata, z takich krajów, jak: Egipt, Francja, Szwajcaria, Niemcy, Litwa, Korea Południowa, Włochy, Anglia, Holandia, Hong Kong, Rosja, Szwecja, Słowacja, Kanada, Austria, Izrael, Turcja, Argentyna, Mołdawia, Hiszpania, Czechy czy Norwegia. Nagrodę główną otrzymali Patrick Henry Nagel i Nils Körner ze studia Haus Otto za projekt The One Dollar Glasses.

Finaliści make me! W 2019 r. Fot. Aleksandra Pawłowska/Łódź Design Festiwal.
W ub.r. nagrodę główną zdobyli Patrick Henry Nagel i Nils Körner ze studia Haus Otto za projekt The One Dollar Glasses. Fot. Łódź Design Festival.
Statuetki make me. Fot. Łódź Design Festival.

TOP DESIGN AWARD

NAZWA NAGRODY: TOP DESIGN AWARD


ORGANIZATOR: Grupa MTP, organizator Areny Design


LOKALIZACJA FINAŁU: Poznań

PIERWSZY KONKURS: 2009 r.

Poznańskiej Arenie Design od samego początku towarzyszy międzynarodowy konkurs Top Design Award, który promuje innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie. Wyróżnienie tym prestiżowym znakiem jest narzędziem komunikacyjnym i promocyjnym, potwierdzającym jakość wzorniczą produktu. Oceny zgłoszonych produktów dokonuje niezależne jury, złożone z wybitnych specjalistów w dziedzinie designu. Wręczenie nagród tradycyjnie odbywa się podczas uroczystej gali w czasie trwania wydarzenia Arena Design. W ceremonii biorą udział przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, mediów oraz znane osobowości świata designu. Nagrodzone produkty mogą być oznaczane prestiżowym znakiem Top Design Award przez nieograniczony czas. Natomiast wystawa produktów finalistów konkursu jest co roku organizowana w przestrzeni Areny Design. Wyróżnione przedmioty można oglądać w specjalnie wydzielonej strefie podczas odbywających się w Poznaniu targów

Strefa Top Design Award 2020. Fot. materiały prasowe Areny Design.
Joanna Leciejewska, projektantka odebrała statuetkę Top Design Award 2020 z rąk prof. Bogumiły Jung i Przemysława Trawy. Fot. materiały prasowe Areny Design.

More about