Najwięksi współcześni projektanci mebli z całego świata

współcześni projektanci mebli z całego świata

Ich projekty są znane na całym świecie. Zachwycają, zaskakują, ukazują, jak wiele zostało jeszcze nieodkryte. Ich sposób na design pokazuje, że ludzki umysł nie zna granic – zwłaszcza w świecie kreatywności i projektowania. W tym wpisie przedstawiamy nasz subiektywny wybór pięciu najbardziej inspirujących twórców mebli oraz sztuki użytkowej, których – naszym zdaniem – każdy projektant, wchodząc na ścieżkę swojej kariery, powinien znać i bacznie obserwować.

Projektanci mebli światowej sławy

Tom Dixon

Źródło: interiordesign.net

Pochodzi z Tunezji, studiował na Chelsea College of Arts w Londynie. W 2007 roku założył własne studio projektowania i architektury. Jeśli chodzi o meble, tak naprawdę to projektant-samouk. Jest znany głównie z projektowania oświetlenia: stołowego, sufitowego czy podłogowego. Tworzy akcesoria użytkowe do kuchni i jadalni, na przykład świece, wazony, miski i tekstylia. Popularność zdobył również dzięki meblom, między innymi stołom i krzesłom do jadalni. Jego stoły odznaczają się nietypowymi podstawami. W swoich projektach wykorzystuje takie materiały jak drewno, stal, mosiądz, filc i miedź. Wpisuje się w stylistykę nowoczesnego oraz industrialnego designu.

Wingback Chair Copper Leg Hallingdal 65

Źródło zdjęć: tomdixon.net.
Na stronie Dixona można obejrzeć więcej jego projektów

Jasper Morrison

Źródło: vitra.com

Urodził się w Londynie i ukończył studia z zakresu projektowania przemysłowego. W 2007 roku otrzymał doktorat honoris causa w dziedzinie projektowania na Kingston University. Światowy rozgłos uzyskał po otwarciu swojego biura projektowego. Laureat licznych konkursów, na przykład German Design Award, IF Transport Desig czy IF Ecology ‘97.

Morrison projektował dla takich marek jak Alessi, Alias, Cappellini, Rosenthal, FSB czy Rowenta. Jego pierwsze kreacje cechowała fascynacja postmodernizmem, później jednak „popłynął” z nurtem prostoty. Dziś w swoich projektach wykorzystuje drewno, włókno szklane, aluminium, poliwęglan i metal, a funkcjonalność i prostota to jego znaki rozpoznawcze.

Źrodło: jaspermorrison.com.
Na stronie Morrisona można obejrzeć więcej jego projektów

Pininfarina

Pininfarina to biuro projektowane założone przez Battistę Pininfarinę, na cześć którego zostało nazwane. „Ojciec” marki zyskał ogromną sławę dzięki współpracy z największymi brandami motoryzacyjnymi. Projektował między innymi samochody Ferrari, Volvo, Alfa Romeo czy Jaguar.

Dziś Pininfarina zajmuje się projektowaniem na różne rynki i współpracuje z takimi gigantami jak Lavazza, Motorola czy Gorenje. Ma też własną linię mebli – pochodzące z niej przykłady można zobaczyć poniżej. Po czym można rozpoznać projekty Pininfariny? Po unikalnym stylu, na który składa się połączenie metalu (zastosowanego we wspornikach stołów), w lakierowanym wykończeniu. Zestawienie: drewno-szkło-metal to częsty widok w projektach tej marki.

Źródło: pininfarinahomedesign.com

Karim Rashid

Źródło: ladnydom.pl

To urodzony w Kairze projektant wzornictwa. Tworzy nie tylko meble, ale i sprzęt AGD. Aranżuje również wnętrza hoteli. Zdobył ponad 300 nagród, między innymi tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu OCAD, Pratt Institute i Corcoran College of Art&Design, a także nagrodę Pentawards. Powstały liczne monografie (jak chociażby XX wydana przez Design Media Publishing z 2015 roku) i biografie ukazujące jego dotychczasową twórczość.

Światową sławę zyskał dzięki swojemu podejściu do wzornictwa i charakterystycznemu stylowi. Prowadzi swoją pracownię w Nowym Jorku, wykłada na uczelniach oraz występuje na międzynarodowych konferencjach w ponad 40 krajach.

Karim Rashid to najpopularniejszy i najbardziej znany projektant współczesnego designu o światowym zasięgu swoich działań – a przynajmniej tak o sobie pisze na własnej stronie internetowej. To jednak nie magalomania, a Rashid rzeczywiście zasłużył na miano jednego z najbardziej płodnych projektantów swojego pokolenia. Dlaczego? Podczas gdy inni twórcy dają światu zazwyczaj jeden projekt rocznie, Rashid… w ciągu 20 lat pracy stworzył ponad 4 000 kreacji, czyli rocznie około 200!

Jego projekty są nie tylko liczne, ale i nowatorskie. Co je wyróżnia? Obłe kształty, nowoczesny design o barwnych formach. I róż, mnóstwo różu! To właśnie jego znak rozpoznawczy.

Źródło: karimrashid.com.
Na stronie Rashida można obejrzeć inne jego projekty

Philippe Starck

Źródło: wikipedia.org

To francuski projektant, architekt wnętrz. Zajmuje się najróżniejszymi dziedzinami designu: od wzornictwa przemysłowego, przez oświetlenie, po pojazdy i sprzęt AGD. Swoją pierwszą firmę założył, pracując jeszcze dla marki Adidas. Zajmował się wtedy wzornictwem przemysłowym. Dziś plastikowe, przezroczyste krzesła stały się jego znakiem rozpoznawalnym. Warto wiedzieć, że to on stworzył ikoniczną w świecie designu wyciskarkę do cytryn Juicy Salif. W 2019 roku, wraz z firmą Autodesk, stworzył projekt krzesła wykonany z pomocą sztucznej inteligencji.

Wszystkie jego projekty łączył jeden cel: mają to być wytwory o obniżonych kosztach produkcji, rozpowszechniane na masową skalę. Starck chce, by dzięki dobremu designowi społeczeństwo oszczędzało.

Kultowa wyciskarka do cytryn, źródło: atakdesign.pl

Masters (Kartell)

Źródło: starck.com
Na stronie Starcka można zobaczyć inne jego projekty

*

To właśnie nasza lista światowych projektantów mebli, których warto śledzić. Chcesz dodać kogoś do tej listy? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!

More about