Renowacja stołu z drewna

Witajcie,
Tym razem temat poważny, potrzebny i, mamy nadzieję, interesujący. Pokażemy Wam jak prawidłowo wykonać renowację stołu drewnianego. Te same działania można wykorzystać do naprawy blatów drewnianych, jak i wszystkich innych elementów wykonanych z drewna i wykończonych olejem lub woskiem. Wpis ten dotyczy naprawy elementów drewnianych pokrytych olejami, woskami lub olejowoskami, bo tylko w takim przypadku przeprowadzenie renowacji we własnym domu bez pomocy specjalnych narzędzi jest możliwe, i jak zobaczycie na naszym filmie – proste do wykonania.

Jakie uszkodzenia możemy naprawić?

Tak naprawdę prawie wszystkie uszkodzenia mechaniczne oraz przetarcia koloru oleju barwiącego możemy naprawić przeprowadzając renowację stołu. Prawie, bo mocne uszkodzenia mechaniczne, polegające na połamaniu czy rozerwaniu włókien drewna, będą kwalifikowały element do wymiany, a nie naprawy.
Prawidłowo wykonana renowacja pozwoli nam usunąć wszelkiego rodzaju plamy, przetarcia, trwałe zabrudzenia oraz rysy i wgniecenia na powierzchni drewna.
Jak wspomnieliśmy w naszym poprzednim wpisie dotyczącym różnic między olejem a woskiem (link), właśnie w przypadku wszelkiego rodzaju napraw powierzchni swoją przewagę pokazuje drewno. To, co można naprawić na drewnianym blacie, nie jest możliwe do zastosowania przy innych materiałach, czy elementach z płyty pokrytych fornirem. Naturalne właściwości drewna pozwalają na całe spektrum działań, które mogą doprowadzić nasz stół do dawnego blasku.

Jakie działania trzeba wykonać podczas renowacji stołu z drewna?

To oczywiście zależy od skali uszkodzeń, jakie mamy do usunięcia. Naprawa uszkodzeń polegających na zaniedbaniu konserwacji stołu (przetarcia oleju, zabrudzenia i szorstkie miejsca), będzie polegała na jego dokładnym wyszlifowaniu oraz ponownym nałożeniu olejów czy wosków.
W przypadku głębszych rys czy wgnieceń, poza koniecznością szlifowania, przyda się garść wiedzy, jaką pokazujemy na naszym filmie instruktażowym. Wiem, wiem – powiecie, że film za długi jak na dzisiejsze standardy internetowe :). Postanowiliśmy że nasz blog będzie blogiem eksperckim i chcieliśmy wszystko wyjaśnić ze szczegółami. Zawsze możecie film lekko przyspieszyć lub przewinąć do interesujących was momentów renowacji.

Co będzie nam potrzebne do wykonania renowacji stołu drewnianego?

Najważniejszym materiałem do wykonania renowacji będzie olej, wosk lub ich mieszanka, którą stół będziemy po dokonaniu naprawy wykańczać. Dlaczego właśnie olej jest najważniejszy? Bo naprawę można zrobić miejscowo, ale żeby różnica nie była widoczna w stosunku do reszty stołu, trzeba wiedzieć jak i czym drewno naszego stołu wykończył producent. Warto zatem przed przystąpieniem do działania skonsultować się z producentem i zapytać czy dostępne są materiały do renowacji jego produktów lub czy udostępnia informacje jakie materiały nabyć we własnym zakresie. Na filmie pokazujemy naprawę stołu FRAME firmy MILONI (link) która oferuje gotowe zestawy renowacyjne (link) i pielęgnacyjne do swoich mebli.
Poza olejem potrzebny będzie papier ścierny w kilku granulacjach, czyste bawełniane szmatki, klocek do szlifowania, ewentualnie ostry nożyk do tapet. Wszystkie akcesoria są w zestawie firmowym MILONI lub można nabyć je w dobrym sklepie z farbami.

Czy ja dam sobie z tym radę?

Pewnie! Właśnie po to przygotowaliśmy dla Was film, na którym pokazujemy co, jak i czym naprawiamy. Zobaczcie i oceńcie sami, a jak będziecie mieć pytania, piszcie śmiało w komentarzach, a my postaramy się pomóc.
Życzymy miłego oglądania i pięknych stołów po renowacji:)

Renowacja stołu z drewna

More about Mateusz

Dodaj komentarz