Czyszczenie stołu z drewna

Dzień dobry!

Dziś mamy przyjemność zaprezentować Wam pierwszy wpis z nagraniem video. Rozkręcamy się pomału, więc naszego stolika – domownika przetestowaliśmy pod kątem higieny osobistej:)

Na pierwszy ogień poszło czyszczenie stołu z drewna i sposób usuwania prostych zabrudzeń. Stół nie protestował i po filmie wyglądał jakby nawet lubił takie zabiegi.

Ponieważ nazwa bloga zobowiązuje, zaprosiliśmy stół dębowy Frame produkcji MILONI. Skoro drewno
(i to dębowe!), to naturalnie – naturalnie wykończone olejowoskami.

Tu mała dygresja…

Metod wykończenia drewna jest wiele – napiszemy o nich nieco więcej w kolejnych postach, nawiązując m.in. do sposobów pielęgnacji blatów drewnianych. Naszą ulubioną techniką wykończenia drewna jest olejowanie, a ściślej rzecz biorąc olejowoskowanie, bo najczęściej to, co potocznie nazywamy olejem do drewna, jest mieszaniną olejów i wosków w różnych proporcjach. O tym, czemu właśnie olejowanie jest naszym faworytem, napiszemy szerzej niebawem, a Wy będziecie mogli się o tym przekonać czytając i oglądając kolejne wpisy. Tymczasem zapraszamy na film!

Czyszczenie stołu z drewna:

Dla tych, którzy po lekturze tego wpisu poczują lekki niedosyt, mamy dobrą wiadomość – kręcimy kolejne filmy! Przesłuchania stołu przestały przypominać dżentelmeńską rozmowę… W ruch poszły wszelkie możliwe brudy kuchenne, potem widelce, młotki, piły motorowe (prrrr! tu mnie trochę poniosło) – ale będzie się działo:)

Stay tuned!

Transkrypcja video:

Chciałem dzisiaj powiedzieć kilka słów na temat pielęgnacji powierzchni drewnianych powlekanych olejowoskami.

Stoły wykańczane są generalnie w dwóch technologiach: są lakierowane lub pokrywane olejowoskami. I my dzisiaj skupimy się właśnie na tych olejowoskowanych.

Jak czyścić drewniany, olejowany stół?

Powierzchnie stołów wykończonych olejowoskami wymagają codziennej pielęgnacji, tak jak wszystkie powierzchnie z naturalnego drewna. Wymagają też konserwacji, ale o tym innym razem. Meble wykończone olejowoskami stają się coraz popularniejsze. Jednak ich nabywcy, ze względu na nieznajomość tematu, mają obawy co do ich utrzymania w czystości i pielęgnacji. Chcę powiedzieć, że nie ma się czego obawiać. Meble wykończone olejowoskami to najlepsze połączenie natury drewna z naturalnym wykończeniem.

Dzisiaj chciałem pokazać właściwy i prosty sposób pielęgnacji stołu. Na blogu stolydrewniane.pl podkreślamy w końcu, że pielęgnacja stołów wykończonych olejowoskami to czynności proste i zapewniam Was, że każdy może je wykonać.

Podstawowe kroki przy czyszczeniu stołu

Bieżąca „higiena stołu” dzieli się na dwie czynności: na czyszczenie i pielęgnację. Skupię się na tej pierwszej czynności.

Różne sytuacje mogą się na stole zdarzyć – w końcu jest po to, żeby go używać, żeby funkcjonował u nas w domu, jak należy. Chcę jeszcze dodać, że powierzchnie powleczone olejowoskiem mają właściwości antystatyczne, więc nie ma żadnego problemu, żeby ściągnąć z tego stołu suche zabrudzenia. Jak widzicie, bez problemu usuwamy to czystą dłonią.

Oczywiście zdarzają się sytuacje różne. Przy stole jemy, przy stole robimy różne inne rzeczy i zdarza się tak, że ten stół zostaje w jakiś inny sposób zabrudzony: wylewamy ciecze, wylewamy płyny – mam na myśli wszystko, absolutnie, co można wylać, czyli od wody, przez wino, kawę, rosół, sos itd. W ogóle się tym nie przejmujcie – są to powierzchnie, które są na to odporne, oczywiście do pewnego czasu.

Nie chodzi tu o to, żeby natychmiast lecieć do kuchni i ścierać to, co się wyleje. Można spokojnie dokończyć posiłek, a później wziąć z kuchni czystą szmatkę i najpierw zebrać to, co na stole się pojawiło, tak żeby tej powierzchni nie rysować. Dopiero później – najlepiej wilgotną szmatką, przetrzeć powierzchnię. Jest już czysta, ale wciąż mokra.

Pamiętajcie, by niezależnie od sytuacji nie zostawiać mokrej szmatki na blacie – bo właśnie to może go nadwyrężyć. Oczywiście ścieramy to wszystko na sucho i w taki sposób kończymy proces czyszczenia.

12/06/2017

More about Mirek