Konserwacja stołu drewnianego

Cześć!
Tym razem chcemy pokazać Wam na czym polega właściwa konserwacja stołów drewnianych wykończonych olejami lub olejowoskami. Żeby dobrze przedstawić proces, trzeba go pokazać. W tym celu nagraliśmy dla Was film instruktażowy, podczas którego pokażemy i szczegółowo omówimy kroki, jakie należy wykonać dla właściwego przeprowadzenia konserwacji stołu drewnianego.

Po co wykonuje się konserwację stołu drewnianego wykończonego olejami lub olejowoskami?

Trzeba pamiętać, że olej, wosk czy olejowosk to materiały naturalne i podczas codziennego użytkowania stołu są po prostu z niego wycierane. Należy więc systematycznie tę warstwę ochronną odświeżać. Możemy to porównać do systematycznej wymiany oleju w samochodzie. Można przez jakiś czas go nie wymieniać, ale pewnie w dłuższej perspektywie daleko się nie zajedzie. Podobnie jest ze stołami drewnianymi. Zaniedbanie wykonywania czynności konserwacyjnych prędzej czy później doprowadzi do uszkodzenia drewna i będzie powodem wykonania bardziej złożonych czynności, czyli renowacji stołu – ale o tym innym razem.

Czy wykonanie konserwacji stołu drewnianego jest trudne?

Tym, którzy nie mieli do czynienia z meblami olejowanymi lub tym, którzy nie czują się na siłach żeby samodzielnie je konserwować, chcemy pokazać że są to czynności bardzo proste i nie wymagające specjalistycznych umiejętności. Garść wiedzy przekazana w naszym nagraniu jest w zupełności wystarczająca by prawidłowo przeprowadzić konserwację drewnianych stołów, czy blatów kuchennych. Zapraszamy do oglądania i czekamy na wasze uwagi lub pytania.

Konserwacja stołu drewnianego

Transkrypcja:

Dzisiaj chcielibyśmy Wam powiedzieć parę słów o konserwacji stołu drewnianego (sprawdźcie też filmik „Renowacja stołu drewnianego”).

Czym jest konserwacja stołu drewnianego?

Żeby to dobrze zobrazować, trzeba sobie uświadomić, że stół olejowoskowany pokryty jest naturalnym materiałem. Olejowoski dostępne na rynku to w zdecydowanej większości olejowoski oparte na oleju lnianym, który ma taką dobrą cechę, że sam się utwardza.

Po co to wszystko?

Ponieważ jest to produkt naturalny nałożony na drewno, przy codziennej eksploatacji stołu – wycieranie, ścieranie, stawianie, przesuwanie – po prostu go wycieramy. Więc tej powłoki, która chroni nam drewno, z czasem jest coraz mniej. Po to, żeby zapobiec uszkodzeniom drewna spowodowanym tym, że dotrzemy do surowego drewna – czego, broń Boże, nie polecam – jest właśnie konserwacja.

Konserwacja stołu – na czym polega?

Konserwacja polega na nałożeniu wierzchniej warstwy olejowosku – tej, którą po prostu w czasie użytkowania starliśmy. To czynność prosta, szybka i łatwa, jeżeli wie się, jak to zrobić.

Sprawdzone narzędzie: zestaw renowacyjny Miloni

Zestaw renowacyjny Miloni zawiera komplet składników niezbędnych do tego, żeby przeprowadzić zarówno konserwację, jak i renowację. W takim zestawie jest:

 • instrukcja dołączoną przez producenta, która jest podzielona na konserwację i renowację,
 • instrukcja producenta olejowosku (po to, żeby wiedzieć, jak właściwie ten preparat stosować),
 • szmatki bawełniane (czyste, białe i niepozostawiające nitek),
 • kolejne papiery ścierne (przydatne przy renowacji),
 • klocek do szlifowania,
 • dwie puszki oleju.

Dlaczego dwie puszki? Jedna to jest ten wosk twardy olejny, który dzisiaj będziemy nakładać, czyli ta wierzchnia warstwa bezbarwna, a druga to jest wosk barwiący (barwiący może być też bezbarwny, natomiast to jest ta pierwsza warstwa, która jest pod spodem tej warstwy wierzchniej). Zamawiając zestaw renowacyjny, trzeba wiedzieć, jaki kolor stołu się ma, po to, żeby przy ewentualnej renowacji użyć odpowiedniego koloru olejowosku barwiącego.

Co będzie potrzebne do konserwacji?

 • Najdrobniejszy z zestawu papier ścierny – czyli papier ścierny na gąbce o granulacji 500.
 • Klocek, który nam ułatwi szlifowanie – pozwoli na lepszą kontrolę nad papierem.
 • Potrzebne nam będą szmatki, którymi naniesiemy olej i zetrzemy.
 • I rękawiczki.

Etapy konserwowania stołu

Zanim przystąpimy do tego olejowania, dobrze jest stół wytrzeć porządnie wilgotną szmatką. Dlaczego? Im mniej brudu, tym łatwiej nam się będzie szlifować.

 1. Delikatne polerowanie. Nakładamy sobie papier na klocek, zawijamy go delikatnie. Szlifowania drewna zawsze robimy wzdłuż słojów, czyli tak, jak drewno rosło. Dlaczego? Drewno, surowiec naturalny, ma włókna. Jeżeli będziemy szlifować je w poprzek, mogą być później widoczne rysy. Papier dobrze jest od czasu do czasu otrzepać z pyłu – będzie lepiej zbierał. Na koniec dobrze jest szlifować jednym płynnym ruchem w tę i z powrotem, po całej długości – w ten sposób wyrównamy ewentualnie niedociągnięcia.
 2. Czystą białą szmatką wycieramy nasz stół po polerowaniu. Szmatka może być lekko wilgotna, ale wówczas przed nakładaniem oleju musimy się upewnić, że stół jest suchy. I mamy stół przygotowany do tego, żeby położyć wosk twardy olejny na wierzch!
 3. Możemy przystąpić do nakładania wosk twardy olejny. Preparat należy możliwie dobrze wymieszać, żeby ta powłoka po nałożeniu była równa. Jak to robimy? Są dwie metody. Jedna jest taka, że wylewamy go sobie na szmatkę i tą szmatką wycieramy stół. Druga – wylewamy go bezpośrednio na stół. Jak go rozsmarować? Również wzdłuż słojów drewna, nakładamy go tą mokrą szmatką, delikatnie wcierając. Kiedy już rozprowadzimy wosk, dajemy mu do 15 minut – by popracował.
 4. Po tym czasie pora na przetarcie na sucho. Chodzi o to, żeby zebrać nadmiar tego, co nie weszło nam w pory drewna i nie spenetrowało nam powierzchni drewnianej. Więc jeżeli zrobimy tak, że nałożymy nasz olejowosk i zostawimy go na dłużej, to później to ścieranie będzie dla nas trudniejsze. Kończąc nasze wycieranie, sprawdzamy, czy zrobiliśmy to równo. Pod światło wszystko dobrze widać.

W zasadzie nasz proces konserwacji prawie dobiegł końca. Teraz trzeba poczekać około 12 godzin, aż stół całkowicie wyschnie. Przez ten czas nie stawiamy na nim nic.

I jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę: po nałożeniu jednej warstwy warto to zrobić jeszcze raz. Dlaczego? Na dłużej nam po prostu wystarczy tej powłoki, rzadziej będziemy musieli przystępować do konserwacji. Zrobimy to po prostu solidniej.

More about Mateusz