Jaki stół wybrać, kiedy miejsca brak, a rodzina się powiększa?

jaki stół do jadalni wybrać miloni

Cześć! Jak często organizujesz rodzinne zjazdy? Czy podczas takich uroczystości spokojnie możesz usadzić przy stole wszystkich gości? Jeśli czujesz, że dla powiększającej się rodziny już za chwilę braknie miejsca, a za nic nie chcesz rezygnować ze spotkań w pełnym składzie, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Podpowiadamy, jaki kupić stół do jadalni dla dużej rodziny oraz czym się kierować przy wyborze. Zapraszamy do lektury!

Stół jako centralny element każdego domu

W natłoku codziennych spraw, kiedy każdy domownik ma na głowie pełną gamę różnych zadań, to właśnie stół jednoczy całą rodzinę. Wspólne śniadanie przed wyjściem do pracy czy szkoły, weekendowe obiady, kiedy przyjdą goście, i codzienne kolacje, podczas których każdy wymienia się doświadczeniami po całym dniu spędzonym na obowiązkach… To właśnie stół zbiera wszystkie historie domowników w jednym miejscu. To przy nim przewijają się wspomnienia, planowane są nowe cele i przyszłość, to przy stole można skosztować nowych smaków lub przypomnieć sobie potrawy z dzieciństwa. Pograć w gry planszowe czy pomóc dzieciom w odrabianiu lekcji. Swoją drogą – przy stole także wygodnie się pracuje.

Na duży obiad dla dużej rodziny w… małym mieszkaniu: rozkładany stół do jadalni

Skoro tyle się przy nim dzieje, chciałoby się więc pomieścić przy stole wszystkich. Jednak jak to zrobić, gdy rodzina się rozrasta, a w domu czy mieszkaniu brakuje miejsca na większe meble? Rozwiązaniem może być rozkładany stół do jadalni. Podpowiadamy, jak go wybrać. A ponieważ naszą specjalnością są stoły drewniane, właśnie na takich się skupimy.

Kryteria wyboru stołu

Przy wyborze stołu do jadalni warto kierować się zarówno jego wyglądem i trwałością, jak i systemem rozkładania.

  • Materiał. Kluczową kwestią jest materiał, z którego stół jest wykonany. Najtrwalszym materiałem do produkcji stołów, spośród europejskich gatunków drewna, jest dąb. Poza drewnem z jesionu, orzecha amerykańskiego to właśnie głównie z dębu korzystamy z Miloni.
  • System rozkładania. Stoły rozkładane do jadalni pozwalają dostosować przestrzeń do bieżących potrzeb rodziny. Wybierać można między stołami do jadalni rozkładanymi z pełnym blatem i blatem dzielonym. Przy stołach rozkładanych z blatem bez dzielenia z powodzeniem udaje się ukryć cały mechanizm rozkładania, do tego stopnia, że stół przed rozłożeniem nie zdradza żadnych oznak ukrytej funkcji rozkładania.
  • Kolor. Warto, by stół pasował do pozostałych mebli pod względem kolorystycznym. Trzeba jednak pamiętać, że od jego barwy zależy też, jak będzie przebiegała konserwacja.  Na szczęście dąb jest materiałem łatwym do barwienia, co daje wiele możliwości aranżacyjnych. Barwiąc dąb, w Miloni uzyskujemy m.in. takie kolory jak Naturalny Dąb, Pure Dąb, Dąb Off White (przypominający bielone drewno), Tobacco Dąb, Nutty Dąb oraz najciemniejsze wybarwienie – Cacao Dąb. Są dwie szkoły doboru koloru stołu do wnętrza, Jedna mówi, że powinien pasować do podłogi i się z nią komponować. Druga szkoła radzi, by stół odcinał się i wyróżniał barwą we wnętrzu. Wszystko zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia, koloru podłogi i innych mebli oraz oczywiście preferencji domowników.
  • Styl. Choć eklektyczne wnętrza mają swój urok, warto dobrać stół do wystroju pomieszczenia tak, by łagodnie się w nie wpisywał. Stąd tak dobrze sprawdzają się proste modele. Jeśli jednak zależy Ci na dopasowaniu mebla do konkretnego designu, elementami, którym można tu zagrać, są kształty nóg i kolorystyka drewna. To właśnie one pozwalają znaleźć wspólny mianownik, nawet w skrajnych od siebie wizerunkowych założeniach – od nowoczesnych stylizacji po skandynawskie i loftowe wyposażenie. Przy stołach z oferty Miloni częstym zabiegiem „dopasowującym” stół do wnętrza jest barwienie nóg (wersje z nogami metalowymi np. stół FRAME lub LOFT) lub barwienie nóg wraz z oskrzynią (np.  stół DECO) na dowolny kolor z palety RAL.

Drewniane stoły do jadalni od Miloni, które będą pasowały do małych przestrzeni

Czym byłby poradnik bez konkretnych przykładów? Poniżej mamy dla Ciebie kilka modeli naszych stołów drewnianych do jadalni, które sprawdzą się na małym metrażu.

Rozkładany stół do jadalni BLOX
Rozkładany stół do jadalni BLOX

BLOX reprezentuje stoły o stabilnej, solidnej i nowoczesnej formie. Rozkłada się go, odsuwając jedną parę nóg i umieszczając w powstałej przestrzeni wkładkę ukrytą pod blatem. Najmniejsza wersja pozwala na rozłożenie stołu ze 120 cm do 170, a nawet 180 cm. Od wielkości 145 cm długości stołu przed rozłożeniem dostępne są w modelu BLOX 2 wkładki po 50 cm każda. Jak we wszystkich stołach MILONI stół posiadający 2 wkładki zawsze można rozłożyć o jedną lub 2 wkładki – w zależności od potrzeb.

Okrągły stół do jadalni FOX
Okrągły stół do jadalni FOX

Stoły okrągłe po rozłożeniu pozwalają na uzyskanie – w porównaniu z innymi typami – największej liczby dodatkowych miejsc. Jeśli więc chcesz usadzić przy stole wszystkich gości, przyjrzyj się np. stołowi FOX. Zrobiliśmy go z drewna dębowego w dwóch wersjach: stałej o średnicy 125 cm i rozkładanej z wkładką o długości 70 cm.

Stół rozkładany do jadalni FRAME
Stół rozkładany do jadalni FRAME

I wreszcie stół FRAME, który zwraca uwagę nogami wykonanymi ze szczotkowanej, nierdzewnej stali lub lakierowanego aluminium. Stół proponujemy w wersji rozkładanej, w której wersja rozkładana może zaczynać się od długości 140 cm i powiększać się o dwie wkładki po 50 cm. W modelu tym możliwe jest wykonanie stołów, które powyżej długości 220 cm mogą być uzupełnione trzema wkładkami po 50 cm. To projekt dla naprawdę dużej rodziny!

Nawiasem mówiąc, mechanizmy rozkładania to temat tyleż praktyczny, co ciekawy. Już niedługo podzielimy się z Tobą artykułem, w którym omówimy systemy powiększania stołu.

Do następnego razu!

More about