Mieszkanie na osiedlu Browar Gdański zostało zaprojektowane przez Sylwię Kowalczyk-Gajdę dla dziennikarki, będącej koneserką sztuki i polskiego designu. Aranżacja 50-metrowego wnętrza miała realizować założenia stworzenia nowoczesnej przestrzeni z nutką orientu. Współczesne wzornictwo prowadzi tu dialog ze sztuką i podkreśla piękno oryginalnych dekoracji. W mieszkaniu wybrzmiewają też akcenty nawiązujące do licznych pasji właścicielki. Nie brakuje odniesień do modernistycznej architektury Gdyni, w której właścicielka mieszkała przez wiele lat.
We wnętrzu pokazywanego dziś mieszkania dominują jasne kolory, komponujące się z ciepłą barwą dębowego drewna na podłodze. Biel ścian buduje wrażenie większej przestrzeni, a jasne tło eksponuje i uwydatnia walory obrazów, które odgrywają niebagatelną rolę w aranżacji. Z każdym z nich właścicielka związana jest emocjonalnie – są wśród nich dzieła bliskich jej osób i pamiątki przywiezione z podróży. Z obrazami współgrają liczne pamiątki i przedmioty zaliczane do ikon designu. Zamiłowanie dziennikarki do czytelnictwa ilustruje bogata biblioteczka.
Okazały dębowy regał na książki stał się punktem odniesienia dla wystroju części dziennej. Króluje tu współczesne polskie wzornictwo, tak bardzo cenione przez właścicielkę. Strefę wypoczynku tworzy wygodna modułowa sofa (SITS) i dekoracyjny stolik w kształcie toczonej bryły. Kompozycję zamyka pamiątkowy fotel z gdyńskiego mieszkania klientki. Jego ciekawie profilowane elementy drewniane doskonale współgrają z detalami nowych mebli. Oryginalność stylu wnętrza uwydatniają dwie komody (TAMO), w których dębowe drewno połączono ze stalą i ciekawymi detalami. Meble wyprodukowane w Gdyni, w starym portowym magazynie tytoniowym, to dla dziennikarki nie tylko wybór ciekawego wzornictwa, ale też wyraz sentymentu do ulubionego miasta.
W części jadalnianej stanął dębowy stół Avangarde polskiej manufaktury MILONI, o oryginalnej formie, nawiązującej do współczesnej architektury. Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskano wybierając do stołu różnorodne krzesła wiodących polskich producentów (PAGED, FAMEG).
W mieszkaniu kochającej podróże dziennikarki, doniosłą rolę odgrywa ratan. Jego kolonialny sznyt doskonale wkomponował się w aranżację nowoczesnego wnętrza. Ten naturalny materiał występuje jako komponent mebli i tworzy dekoracyjne ścianki. Ratanowe przepierzenie, oddzielające korytarz od salonu i kuchni, wprowadza do wewnątrz ażurową lekkość i elegancję. Ratan ozdabia także ścianę pod kuchennym oknem.
Kuchnia powiela kompozycyjne założenia z salonu, który tutaj ma swoją reprezentację w postaci półki do eksponowania ciekawych wzorniczo przedmiotów. Ścianę z płytek o zielonym przykuwającym wzrok odcieniu zestawiono z drewnem frontów dolnych szafek i czernią blatu roboczego. Takie połączenie wprowadza przyjemny i bliski naturze nastrój. Forma górnej, białej części zabudowy z charakterystycznie zaokrąglonym narożnikiem to z kolei cytat z modernistycznej architektury Gdyni. Ekspresyjne zaokrąglenie pojawia się także w korytarzu na froncie szafy. Jego ciekawa konstrukcja i biało-zielona kolorystyka stanowi łącznik miedzy przestrzenią kuchni i części dziennej.
Wystrój sypialni jest zestawieniem elegancji z nutą egzotyki. Zagłówek łóżka tworzy ratan, podobnie jak front szafy garderobianej, w który wkomponowano lustro o modernistycznych zaokrągleniach. Orientalny charakter ratanowych elementów podkreśla tapeta z motywem przypominającym afrykański busz. Jasne kolory ścian i zwiewnych zasłon uwydatniają naturalność materiałów i nadają przytulny, klimatyczny charakter wnętrzu. Designerskiego szyku dodają oryginalne lampy, które są częścią większej kolekcji właścicielki mieszkania.
W łazience zestawiono zabudowę w kolorze dębu z płytkami o wzorze szarego lastryko. Mocnym akcentem wystroju jest czerwona umywalkowa szafka z intrygującym frezowaniem frontu. Znajdujące się nad szafką ogromne lustro doświetla i powiększa tę przestrzeń. Ciekawym detalem jest łukowaty element lastryko, który subtelnie nawiązuje do elementów aranżacyjnych mieszkania.
Realizacja autorstwa Sylwii Kowalczyk- Gajdy, odzwierciedla bogactwo osobowości właścicielki. Śmiałe nawiązania do jej pasji, zamiłowań oraz kolekcjonerskiej żyłki, nadały mieszkaniu dzięki koncepcji architektki indywidualny charakter i stworzyły wyjątkową atmosferę. Mieszkanie spełnia marzenie klientki o ciepłym i przytulnym, a przy tym bardzo osobistym miejscu.
O architektach:
Kowalczyk Gajda Studio Projektowe to pracownia prowadzona przez architektkę Sylwię Kowalczyk-Gajdę. „Wnętrza, które projektujemy, są odzwierciedleniem osobowości i potrzeb naszych klientów. Naszym celem jest tworzenie wyjątkowej atmosfery każdego mieszkania, domu, przestrzeni publicznej. Najważniejsze jest dla nas zrozumienie potrzeb naszych klientów, dlatego zanim przystępujemy do projektowania staramy się poznać styl życia, oczekiwania oraz ich samych. W pracowni tworzymy niepowtarzalne, ponadczasowe wnętrza. Każda z zaprojektowanych przez nas przestrzeni jest dopracowana pod względem funkcjonalnym, estetycznym, a także wyszukanego detalu. Te wszystkie składowe w naszym odczuciu tworzą niepowtarzalny klimat wnętrza. Jesteśmy wdzięczni naszym dotychczasowym inwestorom za zaufanie jakim nas obdarzyli przy pracy nad ich wymarzonym miejscem do życia, pracy czy relaksu. Dotychczas zaufali nam właściciele biur, salonów kosmetycznych, hoteli, agencji eventowych, sklepów. min. 7r Logistic, Beautiful Skin, Zew Morza Jastrzębia Góra, Terma Technologie, New Events, Bath Room oraz inwestorzy indywidualni” – czytamy na stronie pracowni www.kowalczyk-gajda.pl
zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wróblewska , Marcin Wróblewski | Fotomohito | https://gallery.fotomohito.eu