Francuska elegancja. Stylowe mieszkanie w Warszawie.

Gustowne mieszkanie w kamienicy na warszawskim Mokotowie zachwyca lekkością i artystycznym klimatem. Projekt wnętrza 100-metrowego apartamentu, autorstwa M.A. Kolektyw, ujmuje swoją elegancją i wysublimowaną estetyką. Wnętrze inspirowane delikatnym, francuskim stylem ożywiają wyjątkowe formy designerskich mebli.

Punktem wyjściowym dla duetu architektek – Marii Wilk-Zadrożnej i Agaty Izdebskiej, tworzących wspólnie pracownię M.A. Kolektyw – było stworzenie przestrzeni inspirowanej francuskim stylem kamienicy. Na pierwszy plan wysuwają się tu jasne, pastelowe kolory, wysokie sufity, okna ze szprosami i świetnie zachowany, drewniany parkiet.

Dzięki dużej swobodzie, którą otrzymałyśmy od właściciela mieszkania, mogłyśmy same wybrać kierunek podczas projektowania. Wnętrze kamienicy zachwyciło nas swoim artystycznym, lekko francuskim klimatem. Chciałyśmy wydobyć jak najwięcej słonecznego ciepła, dlatego zdecydowałyśmy się na wykorzystanie dużej ilości drewna i naturalnych kolorów. Śmietanowy odcień ścian stanowi doskonałą bazę dla mebli, zarówno tych współczesnych, jak i tych w stylu modern classic. Całość dopełniają złote dodatki zauważalne w całym mieszkaniu. – mówią Maria Wilk-Zadrożna i Agata Izdebska z pracowni M.A. Kolektyw.

Fot. Celestyna Król

Architektki zdecydowały się zachować funkcjonalny rozkład mieszkania, w którym mieści się duża kuchnia połączona z jadalnią, gabinet, salon z przejściem do sypialni, hol, łazienka oraz wc. Przyjazną, ciepłą aurę wnętrze zawdzięcza naturalnym materiałom, takim jak drewno, rattan czy kamień, jak również starannie wyselekcjonowanym kolorom – ciepłym odcieniom bieli, szarości i beżów. Francuski klimat podkreśla także ozdobna sztukateria na ścianach i suficie.

– Szczególnie bliskie mojej estetyce są wnętrze inspirowane sztuką, w których czuć artystyczny wyraz. W swojej pracy zwracam uwagę na wydobycie z wnętrza to, co najpiękniejsze. Często zapominamy, że to detale, wyszukane dodatki tworzą niepowtarzalny klimat. To właśnie staram się uchwycić na zdjęciach. – podkreśla Celestyna Król, autorka zdjęć wnętrza.

Fot. Celestyna Król

W salonie, na ścianie z drzwiami prowadzącymi do sypialni architektki zaprojektowały delikatne, ale pojemne szafy. Dodatkowej lekkości dodaje zabudowie podświetlana witryna i dekoracje ze złotymi akcentami. Ściany w kolorze złamanej bieli przełamuje wzorzysty parkiet i obita pluszem kanapa „Alice” od Nobonobo w srebrnoszarym odcieniu.

Fot. Celestyna Król

W wąskiej przestrzeni kuchni udało się zmieścić także płytką zabudowę ukrywającą grzejnik oraz słupek. Dzięki frontom szafek nawiązującym do sztukaterii szafa przypomina panele boazeryjne i doskonale pasuje do wnętrza mieszkania. Kuchnię cechuje przytulność i minimalizm. Dzięki braku górnej zabudowy pomieszczenie wydaje się lżejsze, jaśniejsze i bardziej przestronne.

Fotel z podnóżkiem „Wadi” od Nobonobo.
Fot. Celestyna Król

Ogromne wrażenie robi również gabinet, w którym pierwsze skrzypce gra fotel z podnóżkiem „Wadi” od Nobonobo, zaprojektowany przez Tomka Rygalika. Nietypowa forma mebla nawiązuje do jego nazwy – wadi oznacza pustynną dolinę zmieniającą się podczas pory deszczowej w koryto rzeki.

Biurko Avangarde Miloni
Fot. Celestyna Król

Pomieszczenie doskonale uzupełnia również dębowe biurko „Avangarde” od Miloni, kontrastujący z jasnym parkietem. Ciekawą linię blatu i oskrzyni uzyskano dzięki podcięciu obu elementów w niesymetrycznym podziale. Nogi zwężają się ku dołowi w dwóch płaszczyznach, przez co zyskują lekkość i elegancję. W zapewnieniu warunków do wygodnej pracy lub nauki pomagają dwie, znajdujące się pod blatem szuflady, które idealnie sprawdzą się jako miejsca do przechowywania niezbędnych akcesoriów biurowych.

Pracownie M.A. Kolektyw znajdziecie na Facebooku oraz Instagramie, zachęcamy do obserwowania.

Fot: Celestyna Król / celestynakrol.com

More about