Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

jak przystroić stół na boże narodzenie

Dekoracja stołu na Boże Narodzenie to jeden z najważniejszych etapów przedświątecznych przygotowań. To właśnie w jadalni spędzimy większość najpiękniejszych chwil w gronie najbliższych – rodziny, przyjaciół. W Miloni znamy się nie tylko na stołach, ale też na przystrajaniu ich. Podpowiadamy dzisiaj, jak udekorować stół na Boże Narodzenie, aby stworzyć wyjątkową atmosferę świąt.

stół na wigilię
Drewniane dekoracje w postaci świeczników i szyszek prosto z lasu dobrze wpasują się w świąteczny klimat

Dekoracje stołu na Boże Narodzenie – jak stworzyć dzięki nim klimat?

Stół można udekorować na wiele sposobów. Jeśli tylko zechcesz, każdego świątecznego dnia aranżacja może mieć inny wygląd – choć tak naprawdę zależy ona od tego, ile osób gościsz i ile półmisków ze świątecznymi pysznościami zamierzasz postawić na stole. Przykładowo możesz bogatymi dekoracjami podkreślić znaczenie wieczoru wigilijnego, ale pod warunkiem, że starczy jeszcze miejsca na 12 potraw. W takiej sytuacji pozostałe świąteczne dni to skromniejsza, ale wciąż elegancka forma aranżacji. Praktycznym rozwiązaniem jest też udekorowanie stołu w taki sposób, by jedna kompozycja uświetniała posiłki przez cały okres Bożego Narodzenia.

stroik na święta
Skromnie, a wciąż świątecznie – dekoracja stołu w postaci wiklinowego wieńca i świec w kryształowych lichtarzykach

Po pierwsze: nakrycie stołu

Na stole ułóż koniecznie ozdobne serwetki. Na okazję taką jak Wigilia zalecamy okryć cały stół obrusem, a dopiero później dodać serwetki. Dań będzie tyle (a i domowników sporo), że nagiego blatu nie uchronisz przed zabrudzeniami.

Jaki obrus wybrać? Najlepiej jeden z tych… nieplamiących się ? Ale przede wszystkim na tyle szeroki, by pokrył cały stół. Jeśli chodzi o kolorystykę, może być śnieżnobiały albo utrzymany w tonach motywu przewodniego, który wybierzesz. O tym, jak dobierać kolory na świąteczny stół, piszemy dalej.

Po drugie: ciepłe światło

Płonąca wigilijna świeca ustawiona na środku stołu to element wprost z listy świątecznych niezbędników. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uzupełnić ją o dodatkowe źródła światła. Wysokie świeczniki z długimi wąskimi świecami lub ozdobne świece ustawione na stole dodadzą wnętrzu świątecznego rodzinnego ciepła. Pięknie prezentują się także dodatkowe akcenty świetlne w postaci delikatnych lampek ledowych czy mieniących się blaskiem łańcuchów choinkowych.

świąteczny stół
Świece w kryształowych świecznikach rzucają zwielokrotnione światło

Po trzecie: stroiki

Świąteczne stroiki, a w ich roli np. porozrzucane w różnych częściach stołu bombki, szyszki, drobne girlandy, gwiazdki czy brokat, będą nawiązaniem do ozdób znajdujących się na choince czy w innych miejscach w domu.

stroiki bożonarodzeniowe
Stroiki z gałązkami jodły wypełnią dom pięknym zapachem lasu

Po czwarte: nakrycie stołu

Warto także pomyśleć o dekoracji talerzy. Można je przyozdobić, układając na nich serwetki w ozdobnych konfiguracjach, uzupełnione o ozdoby z gałązek świerku, jodły, ostrokrzewu czy jemioły. Tu trzeba jednak pamiętać o umiarze – w końcu z talerzy już za chwilę ktoś będzie jadł. Stroiki trzeba tak przygotować, by w naczyniach nie pozostały ich fragmenty – po tym, jak przyjdzie już czas zdjąć ozdoby.

jak nakryć stół na boże narodzenie
Świąteczny klimat na talerzu… nie tylko dzięki potrawom!
nakrycie stołu na boże narodzenie
Jeśli nie chcesz ryzykować i wolisz nie przystrajać talerzy, pomyśl o samych sztućcach

Wszystkie kolory Bożego Narodzenia

Święta rządzą się swoimi prawami i… kolorami. Barwy okolicznościowych aranżacji stołu mogą więc nawiązywać do:

  • zimy – tu sprawdzą się dodatki bieli, srebra i odcienie błękitu,
  • typowych kolorów Bożego Narodzenia – czyli do połączenia ozdób i dodatków w odcieniach czerwieni, zieleni i złota,
  • barw natury, nawiązujących do skromnej stajenki – tu brązy i słomkowe odcienie, najczęściej występujące w kolorach siana, szyszek świerku czy jodły,
  • po prostu wystroju wnętrza domu – aby dekoracja stołu była spójna z całą przestrzenią.

Raz na wiele lat. Jaki stół pomieści wszystkich gości?

Zapewne nieraz, przy okazji nakrywania świątecznego stołu dla większej niż zazwyczaj liczby gości, zdarzyło Ci się pomyśleć, że Twój własny jest zdecydowanie za mały. I choć przed najbliższymi świętami nie będziesz już raczej kupować nowego stołu, to – jeśli tłumne przyjęcia zdarzają Ci się częściej – możesz pomyśleć o nim w przyszłości. Dobrym rozwiązaniem będzie stół rozkładany, który powiększysz w zależności od potrzeb. Chętnie pomożemy Ci w dobraniu odpowiedniego modelu.

A tymczasem – życzymy spokojnych, wesołych świąt w gronie rodziny. I bogato zastawionego, pięknego stołu! Do przeczytania w nowym roku ?

More about