Jak oświetlić stół w jadalni?

oświetlenie do jadalni jakie wybrać

Dzisiaj podpowiemy Ci, czym kierować się przy wyborze oświetlenia stołu, na co zwracać uwagę, kupując lampę nad stół, oraz jak doświetlić stół w jadalni, by przyjemniej się przy nim jadło, pracowało i spędzało czas.

Jak oświetlenie wpływa na atmosferę wnętrza?

Aranżując wnętrze domu, musisz pamiętać, że światło jest jednym z najważniejszych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę. W zależności od temperatury barwowej światła dziennego, dobrane meble i dodatki w domu będą prezentowały się inaczej. Sztuczne światło pozwali wydłużyć dzień i dostosowywać atmosferę do Twoich oczekiwań. Jak wykorzystać ten fakt?

jak oświetlić stół w jadalni
Stół drewniany DECO oświetlony jedną, nisko zawieszoną lampą

Oświetlenie nad stołem umożliwia wizualne oddzielenie części kuchennej i salonu od jadalni. Podkreśla styl, materiał i design mebla (choć może go też przytłumić), poprawia wygląd potraw i dekoracji, które się na nim znajdują (o ile jest dobrze dobrane).

Kryteria doboru lamp nad stół do jadalni

Oświetlenie może być dobrane pod względem:

 • barwy światła,
 • stylu stołu,
 • jego kształtu i wielkości,
 • barwy drewna,
 • rodzaju nóg,
 • a nawet… krzeseł.

Barwa światła, a dokładnie: rodzaj bieli i jego temperatura, wpływa na odbiór kolorystyczny wszystkich elementów otoczenia. Parametr światła bieli to tzw. temperatura barwowa, która emitowana jest przez światło naturalne i ma swoje odwzorowanie w świetle sztucznym.

oświetlenie stołu w jadalni
Stół FRAME w połączeniu z awangardową lampą, emitującą światło o ciepłej barwie

Im wyższa temperatura barwowa, np. sięgająca 6 500 K, tym bardziej światło nawiązuje do chłodnych barw błękitu. Im niższa, np. 3 000 K, tym efekt cieplejszy, słoneczny, wpadający w odcienie żółci.

 • Cieplejsza barwa światła o niższej temperaturze barwowej wprowadza do wnętrza atmosferę relaksu, odprężenia i ciepła. To właśnie ona dobrze wpływa na wygląd jedzenia i jest często wykorzystywana w restauracjach czy tych stoiskach w markecie, gdzie wybierasz pieczywo czy wędliny.
 • Chłodniejsza barwa światła o wyższej temperaturze barwowej stosowana jest we wnętrzach, które mają pobudzić do działania, jak np. biura coworkingowe, open space’y czy biblioteki.
lampa do jadalni
Stół industrialny FLY z dopasowanym loftowym oświetleniem

Zestawienie temperatur barwowych światła

Ukazuje ono, jak dobierać tonację światła do wnętrza, aby uzyskać oczekiwany efekt wizualny i kolorystyczny. Wybrane zakresy, które przydadzą się przy urządzaniu mieszkania:

 • temperatura ok. 1 000 – 2 000 K – to barwa światła świeczki, bardzo „ciemne”, choć jednocześnie klimatyczne oświetlenie, nadaje wnętrzu intymności,
 • temperatura ok. 3 000 K – barwa ciepła biała – barwa zachodu słońca lub żarówki, podkreśla wygląd potraw i najbardziej nadaje się do jadalni,
 • temperatura ok. 3 500 K – barwa lampy studyjnej – barwa dnia o wczesnym poranku lub późnym popołudniem (tzw. golden hour), to oświetlenie, które nadaje się do kręcenia filmów,
 • temperatura ok. 4 000 K  – barwa biała – barwa stymulująca, jarzeniówka, przydaje się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest koncentracja,
 • temperatura ok. 5 000 K – barwa chłodno-biała – barwa dnia w południe, z bezpośrednim słońcem, to również bardzo pobudzające światło.

Jak oświetlenie wpływa na wygląd stołu?

Światło padające na płaszczyznę stołu zwiększa lub zmniejsza tzw. luminację olśnienia światła, czyli wrażenie, jakie wywołuje światło, które odbija się od powierzchni przedmiotów i dociera do oka obserwatora. Zależy ono od rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest stół, od jego barwy i połysku.

O czym pamiętać, wybierając oświetlenie do jadalni?

Co wpływa na jego intensywność? Decydując się na konkretne lampy i żarówki, pamiętaj o tym, że:

 • Blat matowy pochłania światło odbite, blat błyszczący odbija i zwiększa jego intensywność – może więc nieco oślepiać osoby siedzące przy stole.
 • Podobne działanie ma kolor klosza – czarny, pochłaniając światło, skupia je w jednym miejscu, biały – odbijając, rozprasza oświetlenie.
 • Im węższy klosz, tym mniejszy zasięg światła, a jednocześnie bardziej skupiony promień rozchodzenia.

Uwaga! Co prawda w dobie żarówek LED problem temperatury fizycznej, jaką może generować oświetlenie, prawie nie istnieje. Musisz jednak pamiętać, że kiedy zawiesisz nisko nad stołem lampy z żarówkami halogenowymi, mogą one spowodować duże powierzchni blatu stołu. To bardzo niebezpieczne dla Twojego stołu, bo powoduje przesuszenie blatu. W maksymalnie niekorzystnych warunkach może to prowadzić nawet do zniszczenia stołu.

lampy jadalniane
Stół LOFT z lampą dopasowaną kolorystycznie do lakierowanych nóg

Lampa a kształt stołu

Lampy nad stół do jadalni często wyróżniają się dużym kloszem i jednopunktowym źródłem światła skierowanym ku dołowi, co pozwala przenieść na powierzchnię blatu równomierne natężenia oświetlenia. Duże oprawy i klosze lub pojedyncze punkty oświetleniowe dobrze prezentują się nad stołami okrągłymi oraz tymi o niewielkich rozmiarach.

jakie lampy do jadalni
Krzesło dębowe AVANGARDE z obiciem dopasowanym do klosza lampy

Nad stoły prostokątne i wydłużone lepiej dobrać mniejsze klosze, w postaci dwóch lub trzech sztuk zawieszonych nad stołem. Wąskie klosze pozwalają skupić światło żarówki, ale należy pamiętać, aby niskie zawieszenie lamp nie oślepiało domowników siedzących przy stole.

lampy w jadalni
Stół AVANGARDE w zestawieniu z nowoczesnymi krzesłami i lampami

Jak zamontować lampę?

Lampa nad stół jadalniany o szerokości do 120 cm powinna być zawieszona na wysokości minimum 50 cm od blatu. W przypadku większych powierzchni stołu, wysokość od blatu to najmniej 80 cm. Musisz pamiętać, że im niżej zawieszone oświetlenie, tym większe ryzyko, że będzie przeszkadzać w wygodnym spożywaniu posiłków i przesłaniać widok na pozostałych członków rodziny czy gości.

*

To już wszystkie nasze wskazówki. Mamy nadzieję, że pomogą Ci we właściwym dobraniu oświetlenia do jadalni. Pamiętaj też, że warto zadbać o to, by – jeśli to możliwe – stół jadalniany znalazł się jak najbliżej okien. Nic nie zadziała lepiej od światła dziennego!

More about