Jak ustawić krzesła przy stole?

jak ustawić krzesła przy stole

Stół bez krzeseł się nie obejdzie (przynajmniej w naszym kręgu kulturowym). Poniżej piszemy o tym, jak je wybrać, by wygodnie się na nich siedziało, by pasowały do stołu i przede wszystkim… by się przy nim mieściły.

Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesła do stołu?

Czy wysokość krzesła jest dostosowana do blatu stołu?

Wysokość mebla powinna pozwalać na swobodne podparcie się łokciami, na przykład podczas pisania lub korzystania z komputera. Między siedziskiem krzesła a blatem powinno być około 25 cm wolnej przestrzeni. To pozwala użytkownikom swobodnie usiąść przy stole i wsunąć nogi pod blat. Nie można też zapominać, że blat stołu i wysokość krzesła powinny być dopasowane do wzrostu użytkownika – można te parametry dopasować do indywidualnego zamówienia.

Zapamiętaj prostą zależność: prawidłowa wysokość siedziska ma zapewnić ułożenie ud równolegle do płaszczyzny podłogi i opieranie się stóp na podłodze – tak by stopy nie opierały się na podłodze jedynie palcami.

Czy oparcia krzeseł przesłaniają blat stołu?

Im wyższe i bardziej zabudowane są oparcia krzeseł, tym mniej widać blat stołu. Krzesła o ażurowych czy niepełnych oparciach (jak druciane, z technoratanu, rattanu lub przezroczystego tworzywa sztucznego) pozwalają zachować wizualne proporcje i nie przesłaniają stołu. Oczywiście oparcia zasłaniają blat tylko z perspektywy osoby siedzącej w innym miejscu pokoju lub przebywającej w znacznym oddaleniu od stołu. Z perspektywy stojącego dorosłego człowieka krzesła nie zasłaniają blatu.

Warto wiedzieć, że optymalne oparcie mamy wtedy, kiedy zaczyna się ono na wysokości około 55-60 cm.

Jak zamontowane są podłokietniki i czy masz możliwość wsuwania krzeseł pod blat stołu?

Wysokość podłokietnika w krześle powinna być mniejsza niż wysokość od podłogi do blatu lub blatu z oskrzynią w stole. Wyższe podłokietniki kolidują ze stołem, przez to nie sposób wsunąć krzeseł pod blat. A to powoduje, że zestaw stół + krzesła zajmują znacznie więcej przestrzeni niż powinny. Dodatkowo prawidłowe podłokietniki, które zapewniają wygodę użytkowania, powinny z opartymi na nich rękoma użytkownika tworzyć kąt 90-110 stopni.

Wskazówka: Dbaj też o to, by podłokietniki nie stykały się z oskrzynią ani nie przekraczały jej wysokości.

Odpowiednio duża przestrzeń między siedziskiem a blatem stołu to sposób na to, by siedzieć wygodnie. Na zdjęciu krzesło Avangarde i stolik OX

Czy na krześle siedzi się wygodnie?

Stabilność krzesła i rodzaj wykończenia wpływają na wygodę. Meble te powinny charakteryzować się dobrym wyprofilowaniem i trwałością, dopasowaniem oparcia do krzywizny kręgosłupa, wypukłą częścią na wysokości lędźwi oraz wsparciem pleców przynajmniej do wysokości łopatek. Jak to rozpoznać? Po prostu siadając na krześle ? Wskazane wymiary wygodnego krzesła to głębokość i szerokość siedziska na około 40 cm.

Dlaczego ważne jest odpowiednie dobranie krzeseł i ich ustawienie?

Krzesła, wraz ze stołem, powinny tworzyć integralną część wnętrza. Przy ich rozmieszczaniu zawsze zakładaj więcej przestrzeni dla każdej z osób – więcej niż wynosi sama szerokość siedziska.

Jakie inne kwestie trzeba wziąć pod uwagę, ustawiając krzesła przy stole?

Wymiary krzesła a wymiary stołu

Przy dużych, masywnych stołach dobrze prezentują się krzesła o równie masywnej formie. Przy meblach filigranowych, szklanych krzesła powinny być lekkie. Należy pamiętać, by przewidzieć przestrzeń dla jednego krzesła nie mniejszą niż 50 cm (licząc ją po długości blatu stołu na dłuższym boku). Bardzo wygodna przestrzeń przy stole dla jednej osoby to 80 cm, ale zwykle wymaga to zamówienia większego stołu. Warto zatem sprawdzić, jaką wielkość stołu pomieści wygodnie nasza jadalnia.

Wskazówka: kiedy dobierasz krzesła do stołu (lub odwrotnie), za każdym razem zwracaj uwagę na to, jak ma się szerokość nóg i odległość między nimi do wymiarów krzeseł.

Ciężar krzesła

Im lżejsze krzesło, tym łatwiej się je przesuwa, ale też mniej stabilne będzie. Z lżejszych (tych wykonanych z rattanu, plastiku, plexi czy drutu) skorzystają dzieci. Dla osób starszych lepiej wybrać krzesła masywne, przez zapewniające stabilne podparcie przy siadaniu i wstawaniu.

Dobre rady: 1. Nie chcesz zarysować podłogi? Pamiętaj o podkładkach z filcu. 2. Dostosuj wielkość i ciężar krzesła do osób, które będą z nich korzystać.

Jak w takim razie ustawić krzesła przy stole?

Jeśli nie wiesz, jak ustawić krzesła przy stole, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań. Sprawdź, jaki układ proponuje producent Twojego stołu albo posłuż się czystą matematyką ?

Korzystaj z rad producentów

Niektórzy producenci już w specyfikacji produktu informują o tym, ile krzeseł można ustawić przy danym stole. Tak robimy w Miloni.

Przykładowo dla stołu AVANDARDE proponujemy taki układ:

A dla FOX:

Czy FRAME:

Nasze wizualizacje znajdziesz na podstronach produktowych, w miejscach oznaczonych tym symbolem:

Zmierz, porównaj, zadecyduj

Przy ustawieniu stołu i doborze krzeseł warto zwrócić uwagę na sąsiadujące meble i zachować odpowiednie odległości pomiędzy siedziskami i przejściami. Krzesła powinno się swobodnie wysuwać i przesuwać, na tyle, by móc usiąść przy stole oraz odejść od niego, zachowując wyprostowaną postawę przy zmianie pozycji ze stojącej na siedzącą i odwrotnie. Warto rozrysować stół i krzesła na kartce w kratkę (pamiętaj, by zrobić to w odpowiedniej skali). Możesz też narysować ich wzajemne położenie kredą na podłodze. W ten sposób dokładnie sprawdzisz wymiary! Słowem: czas zaprzyjaźnić się z metrówką ?.

More about