Gdzie powinien wybrać się każdy stolarz? O najsłynniejszych muzeach mebli

muzea mebli

Muzea mebli to wyjątkowe miejsca, w których można zaczerpnąć inspiracji do własnej pracy, poznać historię powstawania konkretnych modeli i ich zmian na przełomie kolejnych epok. Galerie wzornictwa, historyczne pracownie stolarstwa to miejsca, do których każdy stolarz, pasjonat i specjalista w dziedzinie designu powinien trafiać przynajmniej kilka razy w roku. Dzisiaj wskażemy kilka miejsc, które warto odwiedzić. To oczywiście kilka wybranych miejsc. Zapraszamy do dzielenia się informacjami o obiektach, które uważasz za równie atrakcyjne ?

Światowe muzea mebli i stolarstwa

Wiedeńskie Muzeum Mebli, Hofmobiliendepot Möbel Museum Wien

Lokalizacja: Wiedeń
Witryna muzeum: www.hofmobiliendepot.at

Atrakcje:

Kolekcje mebli, tematyczne wycieczki z przewodnikiem, podczas których można zobaczyć meble stworzone w różnych krajach Europy… To tylko dwie z atrakcji, które czekają na gości tego muzeum. Zobaczymy tu też meble z filmów, meble dworskie oraz wiele innych. Odbywają się tu także Wiedeński Tydzień Designu i liczne wystawy z zakresu projektowania i historii mebli.

muzea mebli
Pokój dziecięcy, jedna z ekspozycji w Wiedeńskim Muzeum Mebli,
źródło: hofmobiliendepot.at
muzeum mebli
Eskpozycja „oświetleniowa”, żyrandole i kandelabry,
źródło: radiomuseum.org
muzea meblarstwa
W tej sali nikt nie narzeka na brak czasu ?,
źródło: źródło: radiomuseum.org

Muzeum Wzornictwa i Mebli, Möbeldesignmuseum

Lokalizacja: Sztokholm
Witryna muzeum: https://www.mobeldesignmuseum.se/

Atrakcje:

W muzeum można zobaczyć wystawy stałe z meblami z różnych epok, jednak tym, na co obiekt stawia, są wystawy tematyczne odpowiadające na ważne zagadnienia społeczne – np. meble zaprojektowane i stworzone wyłącznie przez kobiety. Wśród wystaw czasowych są ekspozycje poświęcone np. latom 80. we wzornictwie czy sztuce Bauhausu. W muzeum można umawiać się na wycieczki prywatne i grupowe. Oprócz tego prowadzone są tu warsztaty i badania mebli, skierowane do studentów rzemiosła, designu, projektowania i architektury. Mieści się tu także „archiwum mebli”.

muzea wnętrzarstwa
Fragment ekspozycji Female Traces, źródło: mobeldesignmuseum.se
(stąd też pochodzą pozostałe wykorzystane przez nas fotografie ekspozycji)
polskie muzea wnętrz
Ekspozycja 1980s. A new era in furniture design
Fragment wystawy Braided & Laced

Muzeum Designu V&A

Lokalizacja: Szkocja, Dundee, nowoczesny budynek nad rzeką Tay
Witryna muzeum: vam.ac.uk

Atrakcje:

Od włoskiej komody z Mantui prosto z XV wieku, przez tron Maharadży z początku XIX i The Great Bed of Ware, aż po ogrodowe krzesło w kształcie jaja… W tym muzeum można znaleźć prawdziwe (i najdziwniejsze) okazy światowej sztuki meblarskiej wszech czasów.

Polskie muzea mebli i wzornictwa

Galeria Wzornictwa Polskiego

Lokalizacja: Warszawa, Muzeum Narodowe
Witryna galerii: https://www.mnw.art.pl/

Atrakcje:

W tym muzeum zobaczyć można różnorodne eksponaty z tak różnych „bajek”, jak styl zakopiański, krąg modernistów z kręgów Praesensu, czasy powojenne. Są tu także najlepsze kąski współczesnego polskiego designu. W galerii znajdują się też osobne sekcje poświęcone projektowaniu przemysłowemu, projektowaniu dla dzieci i etnoprojektowaniu.

Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi

Lokalizacja: Krobia / budynek Fabryki Mebli
Witryna muzeum: muzeum-krobia.pl

Atrakcje:

Muzeum działa w budynku Fabryki Mebli, którą uruchomiono w 1922 roku. To sprawia, że miejsce tchnie prawdziwą stolarską atmosferą. Maszyny i narzędzia, które stanowią wyposażenie tamtejszej stolarni pochodzą nawet z połowy XIX wieku. To punkt obowiązkowy na mapie podróży każdego polskiego stolarza!

muzea mebli na świecie
Jedno z pomieszczeń dawnej fabryki mebli. Źródło: muzeum-krobia.pl

Wirtualne Muzeum Mebli Swarzędz

Witryna muzeum: meble.swarzedz.pl

Atrakcje:

Na koniec mamy coś dla tych, którzy nie chcą ruszać się za daleko. Dzięki zbiorom Muzeum Mebli Swarzędz historia mebli, ich rodzaje oraz wykorzystywane technologie można zobaczyć z ekranu własnego monitora, prosto z domu.

A Ty – jakie wystawy, muzea mebli polecasz? Daj nam znać!

More about