Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń

Sadzenie lasu i certyfikat FSC

Branża drzewna ma to do siebie, że odpowiedzialność za przyrodę odczuwa się bardzo bezpośrednio. W końcu pracujemy z materiałem organicznym, a to, w jaki sposób rosły i rosną drzewa, wpływa bezpośrednio na nasze produkty. Dlatego każdy etap naszej pracy, od wyboru drzew, po użyte oleje i woski podporządkowujemy ekologii i zrównoważonemu zarządzaniu drewnem. Nie można brać więcej, niż się daje. W zeszłym roku nasze wysiłki zostały nagrodzone przyznaniem certyfikatu FSC® (FSC® C169006) – Forest Stewardship Council® (więcej o nim w dalszej części tekstu), nie znaczy to jednak, że mogliśmy po tym z zadowoleniem osiąść na laurach. Dbanie o planetę to nieustający proces i stała odpowiedzialność, dlatego w zeszłym tygodniu… posadziliśmy las!

Łopata w dłoń

Tego dnia produkcja stołów stała w miejscu, ale wyjątkowo taka sytuacja nas nie martwiła. Z niemal całą załogą pojechaliśmy do niedalekich terenów leśnych (a konkretniej na teren Leśnictwa Obrowo), aby je powiększać. Choć na co dzień pracujemy z dębem, tym razem musieliśmy poradzić sobie z sosnami. Dwuletnie sadzonki wymagały delikatności oraz pewnego obycia. I nie była to chwila zabawy – posadziliśmy około 3500 drzew! Pracę koordynowało Nadleśnictwo Bytów w ramach dziesięcioletniego planu urządzania lasu. Dzięki temu każde drzewo będzie mogło optymalnie się rozwijać. Powiedzieć, że się zmachaliśmy (nie będziemy pokazywać palcem, kto najbardziej) to mało, ale satysfakcja po pracy była ogromna. A będzie ona tylko rosnąć! A przy okazji takie akcje w naturalny sposób wzmacniają nasz zespół – to wspólna odskocznia od pracy i nowe płaszczyzny porozumienia.

Sadzenie lasu i certyfikat FSC
Teraz wyglądają uroczo, ale szybko nas przerosną.

Certyfikat FSC

Posadzony las spełnia wymogi FSC, podobnie jak nasza firma oraz Nadleśnictwo Bytów. Oznacza to, że wszelkie procesy są kontrolowane przez międzynarodową organizację non-profit, zajmującą się promowaniem odpowiedzialnej gospodarki leśnej na całym świecie. To nie tylko kwestia ilości drzew, ale tworzenie zróżnicowanych ekosystemów, współpraca z lokalną społecznością czy wreszcie godne warunki pracy w certyfikowanych instytucjach.

Dzień Ziemi

Moment działań i publikacji tego tekstu nie jest przypadkowy. 22 kwietnia to Dzień Ziemi i warto spojrzeć na niego szerzej, niż przez pryzmat szkolnych prac, półgodzinnego zbierania śmieci czy nakładek na zdjęcia w mediach społecznościowych. Światowy Dzień Ziemi ma za zadanie przede wszystkim budować świadomość ekologiczną, a czas pustych haseł i uśmiechów już się skończył. Najlepszym sposobem jest działanie i dawanie przykładu – pokazanie, że dbanie o planetę powinno odbywać się TU I TERAZ. Każdy dzień powinien być Dniem Ziemi, jeśli chcemy, aby nasze dzieci i wnuki mogły żyć godnie.

A co z naszym lasem? My raczej nie doczekamy jego pełnej świetności – osiągnie ją za jakieś osiemdziesiąt lat. Świadomość, że zostawimy po sobie coś uniwersalnie wartościowego jest jednak więcej niż wystarczająca.

More about