Jakie działania podejmujemy w Miloni, aby dbać o środowisko?

Działanie w branży drzewnej sprawia, że na bieżąco mamy do czynienia z naturalnym materiałem, a przede wszystkim lasami. Nic więc dziwnego, że problemy związane z kondycją naszej planety rzucają się w oczy na bieżąco. Drewno to surowiec odnawialny, ale pod warunkiem, że dba się o sadzenie nowych lasów i ich bioróżnorodność. A biorąc pod uwagę, jak skomplikowana i wymagająca jest jego obróbka, optymalizacja procesu produkcyjnego tak, aby był przyjazny dla środowiska to spore wyzwanie.

Tworzymy trwałe meble

W MILONI wierzymy, że najlepiej wyrażać troskę o środowisko produktami, które są trwałe i tak zrobione, by mogły długo cieszyć swoich właścicieli. Jeśli jakiś przedmiot spełnia swoją funkcję i nadal wygląda estetycznie, to nie ma potrzeby wymieniać go na inny. Nie trzeba więc produkować więcej, zużywać materiałów i energii. Na całe szczęście moda na meble nie przeżywa tak radykalnych i szybkich wahnięć jak wiele innych branż, możemy więc śmiało tworzyć rzeczy, które mają posłużyć nawet kilku pokoleniom (i wcale nie jest to przesada). Coraz więcej klientów wyraża zainteresowanie trwałością właśnie w takich przedziałach czasowych, co jak sądzimy, odzwierciedla rosnącą odpowiedzialność ekologiczną społeczeństwa.

Stół Avangarde

Meble Miloni są projektowane tak, aby można było o nie dbać

Przejawia się to także w konserwacji przedmiotów. Lepiej włożyć nieco wysiłku, aby przedłużyć życie mebla niż produkować nowy. Dlatego stawiamy na olejowane drewno, które można samodzielnie odświeżyć i naprawiać. Co więcej ta technologia nie wymaga zużycia wody na żadnym etapie produkcji! Nawet przy suszeniu drewna odzyskujemy z niego wodę, co spokojnie wystarcza do wykorzystania jej przy kolejnym cyklu!

Używamy materiałów przyjaznych dla środowiska

Nawet, jeśli kiedyś nasze meble zakończą swój żywot, nie będzie problemu z ich utylizacją. Olejowane drewno można bez problemu przerobić. Czegoś takiego nie można powiedzieć o przesyconych chemią płytach, do tego często pokrytych PCV. Używamy też wyłącznie obojętnych dla środowiska klejów polioctanowinylowych (popularnie wikolowych), które nie zawierają formaldehydów. To ważne także z punktu widzenia pracowników – ich komfort i zdrowie to podstawa.

Z tego samego powodu stosujemy na strugarkach wały spiralne kilkunastokrotnie cichsze od tradycyjnych.

Używamy wyłącznie naturalnych olejowosków.

Zarządzanie energią i transport

Wytwarzanie ekologicznych mebli w nieekologiczny sposób nie ma sensu. W pierwszej kolejności to wykorzystanie materiału. W przeciwieństwie do producentów przemysłowych Miloni nie generuje odpadów produkcyjnych. Drewno sortowane jest w taki sposób, aby wykorzystać jego najmniejsze części, na przykład do klejonki mikrowczepowej. O tym zresztą mamy osobny tekst. Nawet wióry zasysane są systemem podciśnieniowym i używane do ogrzewania hal. To nietanie na etapie inwestycji, ale bardzo efektywne rozwiązanie, przy okazji ułatwiające zachowanie czystości na hali.

Osobna sprawa to energia elektryczna. Choćby oświetlenie – w całej firmie używamy tylko żarówek LED, które mają nieporównywalnie większą sprawność od tradycyjnych. Jednak największą rewolucją było wprowadzenie własnej elektrowni słonecznej o mocy 50 kW. Dzięki temu w słoneczne dni jesteśmy zupełnie niezależni od sieci i produkujemy cały prąd tylko przy użyciu Słońca. To jest coś!

Sezonowanie drewna

Drewno musi być odpowiednio wysezonowane i wysuszone, aby można było z niego stworzyć wysokiej jakości mebel. To wymaga czasu – w Miloni sezonujemy drewno, a następnie suszymy je w suszarni próżniowej. Taki proces trwa ponad dwa lata (głównie czas sezonowania), co kosztuje, odwdzięcza się jednak jakością i jest bardzo energooszczędne. Szczególnie w porównaniu do typowej techniki suszenia cieplnego używanej przez producentów masowych.

Sezonowanie desek trwa dwa lata.

Wszystko w jednym miejscu

Transport materiałów generuje mnóstwo szkodliwych substancji. Przy produkcji płyt drewnopochodnych drewno zjeżdża do fabryki z całej Europy tylko po to, aby znowu rozjechać się do podwytwórców. Meble tworzone są z części z całego świata, które trzeba przecież przewieźć. My dla odmiany spalamy minimalne ilości paliwa, bo cała obróbka drewna, od kłody z lasu po pakowanie mebla odbywa się na terenie firmy. A skąd bierzemy materiał? Z okolicznych lasów. Kupujemy je od leśnictw w promieniu 100 km i to tylko jeśli wiemy, że zarządzanie gospodarką leśną odbywa się w sposób zrównoważony. Nie mamy też strat energii związanych z magazynowaniem, bo meble produkujemy wyłącznie na zamówienie. Tylko tyle, ile potrzeba.

Dąb – najlepsze drewno na stoły!

Ekologiczne materiały do pakowania

Może to i szczegół, ale przecież one też są ważne. A opakowania to prawdziwa zmora, szczególnie te jednorazowe. Udało nam się całkowicie wyeliminować styropian do zabezpieczania ładunków, zastępując go strukturą z tektury w kształcie plastra miodu. Foli stretch używamy minimalne ilości, tylko tam, gdzie jest ona absolutnie niezbędna. Do zabezpieczenia blatów używamy natomiast laminatu złożonego z foli bąbelkowej oraz pianki polietylenowej. Można ją bez problemu użyć do ponownego pakowania czy choćby izolacji cieplnej drzewek. W razie potrzeby można ją przekazać do recyklingu wraz z plastikiem.

Posiadamy certyfikat FSC

Ciągłe doskonalenie

Czy możemy spocząć na laurach? Oczywiście, że nie. Ciągle optymalizujemy produkcję i staramy się tworzyć produkty ekologiczne w pełnym tego słowa znaczeniu. Zostało to nagrodzone niedawno przyznanym certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council). Ta organizacja non-profit zajmuje się promowaniem odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Jej surowe wymagania obejmują zarówno konkretnie określone metody pozyskiwania drewna, jego obróbki, jak i standard pracy w firmie. Uważamy, że drewno to nie tylko wspaniałe możliwości, ale przede wszystkim odpowiedzialność.

Angażujemy się też w akcje związane z sadzeniem lasów w naszej okolicy – w końcu branża zobowiązuje! Ale jeszcze bardziej zobowiązuje zwykła przyzwoitość względem planety i przyszłych pokoleń.

More about