Jaki rozmiar stołu wybrać?

To nie łatwy temat. Jak dobrać stół tak, żeby spełniał swoje zadanie, w ograniczonej przestrzeni salonu czy kuchni? To jeden z przypadków, gdzie trudno o sprawne korekty, szczególnie, gdy decydujemy się na porządny, a więc i kosztowny mebel. Z tego powodu zdecydowaliśmy się stworzyć poradnik, który pomoże w wyborze odpowiedniego rozmiaru stołu, przede wszystkim przez zdefiniowanie własnych potrzeb. Zwracamy też uwagę na ważne detale, które nie są oczywiste, a z którymi nierzadko zderzają się nasi klienci. Zapraszamy!

Wielkość stołu to temat bardzo zróżnicowany

Choćby geograficznie. Przykładowo we Włoszech obowiązuje standard ogromnego, nierozkładanego stołu. Przy nim odbywa się całe życie domowe i towarzyskie, je pizzę i wykonuje ekspresyjną gestykulację. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, tyle że tam ten ogromny stół często się jeszcze rozkłada. W naszej części Europy zazwyczaj jest skromniej. Stół służy przede wszystkim do posiłków, a systemy rozkładania są przeznaczone raczej na specjalne okazje, choć w ostatnich latach obserwujemy stopniowe rozrastanie się wielkości stołów. I bardzo nas to cieszy! Oczywiście nie chodzi o wciskanie jak największego mebla do kuchni w kawalerce, ale model życia domowego ze stołem jako centrum rodzinnego wszechświata jest naprawdę fenomenalny!

Jaki rozmiar stołu wybrać? Miloni

Im większy, tym lepszy

To podstawowa zasada (oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku). Większy stół pozwala na więcej aktywności (rozbudowane gry planszowe!) i upchanie większej ilości sałatek na urodzinach – to niebagatelne plusy! Idealną sytuacją jest, gdy stół nie musi być rozkładany. Jeśli jednak miejsce nas ogranicza a okazjonalnie mamy sporą grupę gości przy stole stół rozkładany jest wówczas doskonałym wyborem. Przy zakupie stołu rozkładanego warto zwrócić uwagę na łatwość rozkładania i to czy wkładki do stołu mieszczą się w stole co znacznie ułatwia cały proces. System rozkładania powinien działać szybko a stół po rozłożeniu powinien wyglądać równie elegancko jak przed rozłożeniem .

Stół drewniany Avangarde

Pamiętaj, że stoły widoczne w katalogach to nie wszystko. W Miloni bardzo często dopasowujemy wymiary stołu do konkretnego pomieszczenia i bardzo polecamy to rozwiązanie. Dzięki temu otrzymujemy optymalne wykorzystanie przestrzeni z zachowaniem wygodnych ciągów komunikacyjnych. Aby jednak to zrobić, nie wolno zapominać, że stół to… nie tylko stół.

Dopasuj stół do krzeseł

One też zajmują miejsce. Zarówno pod stołem, jak i wokół niego. Dlatego wybierając stół i jego wielkość, miej na uwadze, jakich krzeseł użyjesz. Zastanów się, ile ich będzie i jak będą ustawione. 40-45 centymetrów długości blatu to absolutne minimum na jedną osobę, ale trudno mówić tu o komforcie. Ten zaczyna się od 50 centymetrów, a każdy dodatkowy jest odczuwalny. Przy 60 cm i więcej długości blatu na osobę jest już naprawdę bardzo wygodnie. Zwróć też uwagę na nogi stołu – kolidowanie z krzesłem to szereg problemów. To zdarza się przede wszystkim po rozłożeniu mniejszych modeli stołów. Czasem trzeba wziąć nogę między nogi, ale jeśli stół ma być rozkładany często, to warto uwzględnić to przy wyborze wymiarów i systemu rozkładania stołu.

Projekt wnętrza
design: Kształt Rzeczy Magdalena Dąbrówka, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Rozwiązaniem problemu z nogami w stołach stałych i rozkładanych są stoły na cokole. W ofercie MILONI ich przedstawicielem jest stół TUO. Stół na cokole to doskonałe pod kątem ergonomii rozwiązanie nie doceniane jeszcze w naszej części Europy.

Stół drewniany TUO Miloni
Stół drewniany TUO

Nie tylko długość, ale i szerokość

Długi, ale wąski stół nie jest zbyt praktyczny. Brakuje miejsca na potrawy, a nawet ustawienie serwetek między talerzami bywa kłopotliwe. Przy wyborze szerokości stołu rozkładanego trzeba znaleźć kompromis pomiędzy proporcją stołu złożonego i rozłożonego. Zwiększenie długości stołu o dodatkowe wkładki zmienia jego proporcję i warto mieć to na uwadze szczególnie wtedy gdy stół ma być często rozkładany. Stoły o długości do 2,5m dobrze sprawdzą się pod względem praktycznym i wizualnym w szerokości 90cm. Większe stoły sugerujemy wybierać z szerokości około 100 do 105cm ale nie więcej. Dlaczego? Przyczyna jest banalnie prosta – siedząc przy stole nie będzie się dało podać nic osobie siedzącej naprzeciwko. Takie sytuacje kończą się rzucaniem kanapek dzieciom lub efektownym popychaniem półmisków. Do tego taki stół zaczyna wyglądem mocno dominować wnętrze swoją masywną bryłą.

Projekt wnętrza miloni
Stół drewniany rozkładany BLOX

A rozmiar okrągłego stołu?

Tu kluczem jest rozmieszczenie krzeseł po obwodzie względem nóg. To problem szczególnie małych okrągłych stołów, gdzie przy nieparzystej liczbie krzeseł niemal zawsze ktoś trafia na nogę. Przy codziennym użytkowaniu potrafi to być naprawdę irytujące. Właśnie dlatego lepiej wybrać nieco większy model. W okrągłych stołach rozkładanych ważne jest jak usytuowane są nogi względem linii rozkładania. W stole FOX oraz FLEX podział blatu przebiega nad nogą. Takie rozwiązanie nie ma wpływy na stół złożony a po rozłożeniu jest zdecydowanie bardziej praktyczne pod kątem ustawienia krzeseł.

Projekt wnętrza stół okrągły
Stół okrągły rozkładany FOX
design: Setla Concept Karolina Setla, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Wysokość stołu jest bardzo ważna

Notorycznie pomijany czynnik. Wysokość blatu niemal zawsze jest standardowa. To 75-76 centymetrów. W przypadku zdecydowanie wysokich użytkowników stosuje się wyżej podniesione blaty, ale należy pamiętać, że każdy centymetr wpływa niekorzystnie na komfort osób przeciętnego wzrostu. Wyżej uniesione łokcie powodują drętwienie barków.

Niezwykle ważnym wymiarem jest jednak wysokość od podłogi do dolnej części stołu, tak zwanej oskrzyni. Dlaczego? Gdyż determinuje ona możliwość wsuwania pod spód krzeseł. Szczególnie przy modelach z podłokietnikami bywa to problemem. Przede wszystkim brak możliwości pełnego dosunięcia wpływa na ilość zajmowanego przez zespół mebli miejsca. Koniecznie uwzględnij to przy zamawianiu i krzeseł i stołu! Zdarza się też, że podłokietniki opadają, co w połączeniu z nisko zawieszoną oskrznią umożliwia tylko częściowe ich wsunięcie. To wyjątkowo niefortunna sytuacja, gdyż sprzyja uszkodzeniom zarówno stołu, jak i krzeseł. Szczególnie, jeśli często dosuwają je dzieci.

Stół drewniany DECO

Pozwól sobie na dobry stół

Większość stołów, które produkujemy to modele rozkładane – w polskich warunkach to idealny kompromis, a zróżnicowane systemy pozwalają dobrać idealne rozwiązanie do danego pomieszczenia. Oczywiście nie da się z malutkiego stołu rozłożyć ogromnego centrum przyjęć – ogranicza nas wytrzymałość materiałów i miejsce pod blatem na dodatkowe segmenty. Mimo wszystko bez problemu możemy pogodzić codzienną potrzebę przestrzeni wokół oraz łatwe przyjmowanie (i karmienie) gości. Najbardziej popularne są teraz stoły długości 160-200 centymetrów przed rozłożeniem i jest to zakres zdecydowanie większy niż przed kilku laty. Właśnie w nim polecamy najbardziej szukać tego idealnego. Jeśli masz wątpliwości, odezwij się do nas, a pomożemy Ci dobrać idealny do Twoich potrzeb. To nasza specjalność!

More about