Złota proporcja w meblarstwie. Gdzie jej wypatrywać?

złoty podział co to jest

W aranżacji wnętrz proporcje stanowią główny składnik każdej dobrze zaprojektowanej przestrzeni. To dzięki nim podświadomie uznajemy, czy coś jest interesujące wizualnie i piękne, czy też zauważamy dysproporcje, które pragniemy za wszelką cenę udoskonalić. Czym zatem jest złota proporcja i jak zauważyć ją w meblach?

Co jest złota proporcja?

Złota proporcja, inaczej nazywana boską proporcją, to podział między długością dłuższego i krótszego boku prostokąta. Aby uzyskać odpowiednią geometrię, na podziale prostokąta można wrysować też również tzw. „złotą spiralę”, inaczej nazywaną „ślimakiem”. Dzięki temu można wprowadzić złotą proporcję w elementy o obłych kształtach.

Jeśli jesteś „wzrokowcem”, złoty podział łatwiej zrozumiesz dzięki temu filmikowi:

Gdzie występuje złoty podział?

Złoty podział określa proporcje ciała ludzkiego, proporcji budowy kwiatów, ciał zwierząt, proporcji w architekturze, grafice, fotografii, typografii, malarstwie, muzyce, a nawet… na rynkach finansowych, w postaci strategii odbicia Fibonacciego. Oczywiście złota proporcja dostrzegana jest również w meblarstwie.

Źródło: The Update
Źródło: Pinterest
Źródło: memolition.com
Źródło: world-mysteries.com

Jak zauważyć złotą proporcję w meblach?

Złota proporcja najlepiej sprawdza się w meblarskiej praktyce w stolikach kawowych (pisaliśmy o tym w artykule „Jak dobrać wysokość stolika kawowego?”). Złoty stosunek można zauważyć także w kredensach, szafkach, szafach (a dokładniej drzwiach szaf) i komodach, gdzie stosunek wysokości szafek lub szuflad względem siebie odpowiada podziałowi złotej proporcji.

Komoda projektu koreańskiej grupy KAMKAM.
Źródło: contemporist.com
Komoda projektu Roberto Cardila.
Źródło: pinterest.com

Złoty podział w Miloni

Chociażby stół FOX Miloni jest przykładem zastosowania złotej proporcji w meblach. Zarówno przed rozłożeniem, jak i po nim jest bardzo zbliżony do boskiej proporcji. W innych modelach naszych stołów rozkładanych nie ma możliwości utrzymania złotego cięcia, ponieważ rozsunięcie zmienia wielkość oczekiwanego podziału.

More about