W aranżacji wnętrz proporcje stanowią główny składnik każdej dobrze zaprojektowanej przestrzeni. To dzięki nim podświadomie uznajemy, czy coś jest interesujące wizualnie i piękne, czy też zauważamy dysproporcje, które pragniemy za wszelką cenę udoskonalić. Czym zatem jest złota proporcja i jak zauważyć ją w meblach?
Co jest złota proporcja?
Złota proporcja, inaczej nazywana boską proporcją, to podział między długością dłuższego i krótszego boku prostokąta. Aby uzyskać odpowiednią geometrię, na podziale prostokąta można wrysować też również tzw. „złotą spiralę”, inaczej nazywaną „ślimakiem”. Dzięki temu można wprowadzić złotą proporcję w elementy o obłych kształtach.
Jeśli jesteś „wzrokowcem”, złoty podział łatwiej zrozumiesz dzięki temu filmikowi:
Gdzie występuje złoty podział?
Złoty podział określa proporcje ciała ludzkiego, proporcji budowy kwiatów, ciał zwierząt, proporcji w architekturze, grafice, fotografii, typografii, malarstwie, muzyce, a nawet… na rynkach finansowych, w postaci strategii odbicia Fibonacciego. Oczywiście złota proporcja dostrzegana jest również w meblarstwie.
Jak zauważyć złotą proporcję w meblach?
Złota proporcja najlepiej sprawdza się w meblarskiej praktyce w stolikach kawowych (pisaliśmy o tym w artykule „Jak dobrać wysokość stolika kawowego?”). Złoty stosunek można zauważyć także w kredensach, szafkach, szafach (a dokładniej drzwiach szaf) i komodach, gdzie stosunek wysokości szafek lub szuflad względem siebie odpowiada podziałowi złotej proporcji.
Złoty podział w Miloni
Chociażby stół FOX Miloni jest przykładem zastosowania złotej proporcji w meblach. Zarówno przed rozłożeniem, jak i po nim jest bardzo zbliżony do boskiej proporcji. W innych modelach naszych stołów rozkładanych nie ma możliwości utrzymania złotego cięcia, ponieważ rozsunięcie zmienia wielkość oczekiwanego podziału.