Wysokość stolika kawowego. Jak ją dobrać?

jak dobrać wysokość stolika kawowego

Stolik kawowy jest ważnym punktem salonu i nie sposób go przegapić. Oprócz wyglądu pasującego do aranżacji wnętrza istotne są wymiary mebla. Odpowiednia wysokość stolika kawowego pozwala cieszyć się wszystkimi jego zaletami. Jak ją dobrać? Przeczytaj poniżej.

O czym pamiętać, dobierając wysokość stolika kawowego?

O funkcjonalności stolika kawowego

Dobrze, aby stolik kawowy był estetyczny i wpisywał się w stylistykę pomieszczenia, ale… wygląd to nie wszystko. Mebel musi być odpowiednio duży, stosownie wysoki i prawidłowo ustawiony. Dzięki temu spędzanie czasu w salonie stanie się jeszcze wygodniejsze i przyjemniejsze. Funkcjonalny stolik kawowy zapewnia komfort nie tylko podczas picia kawy, ale również na przykład w trakcie czytania książki. Przydaje się podczas spotkań, rozmów oraz sesji gier planszowych z rodziną i przyjaciółmi. To niewielki mebel, jednak jego rola w mieszkaniu jest szalenie istotna.

O… wysokości

Jak wspomnieliśmy wcześniej, aby stolik kawowy zapewniał komfort użytkowania, musi być odpowiednio wysoki. Z reguły meble te mają wysokość w przedziale 30-50 cm. Wybierając stolik dla siebie, upewnij się, że jest niższy od wysokości siedziska kanapy lub fotela w Twoim salonie. Najważniejszym kryterium doboru wysokości stolika jest oczywiście wygoda podczas użytkowania. Czasem kilka centymetrów robi różnicę, dlatego warto wiedzieć, że często wysokość mebla można wyregulować. Można również zamówić u producenta stolik o wysokości dobranej do indywidualnych potrzeb i preferencji – tak jak u Miloni.

Stolik kawowy AVANGARDE
Wysokość krzesła a wysokość stolika w przypadku modelu AVANGARDE

O wymiarach stolika

Odpowiednia wielkość stolika wpływa też na dobrą kompozycję we wnętrzu. Z tego powodu ważne jest, aby długość stolika kawowego odpowiadała 1/2 lub 2/3 długości sofy czy kanapy, przy której jest ustawiony. Jeśli Twoja jest duża i długa, to wymiary stolika będą wystarczające, gdy pozwolą na swobodne sięganie do niego z każdego punktu sofy.

Oprócz długości stolika kawowego istotna jest odległość od kanapy lub fotela, w jakiej został ustawiony. Komfort siedzenia i swobodę poruszania się pomiędzy meblami zapewnia 45-50 centymetrów tej odległości. Sprytnym sposobem na sprawdzenie przed zakupem, jaka wielkość stolika najlepiej komponuje się z salonem, jest wyznaczenie na podłodze konturów mebla za pomocą taśmy.

Złota proporcja w wymiarach stolika

W przypadku doboru wielkości stolika prostokątnego warto posiłkować się także zasadą „złotej proporcji”, która znana jest od starożytności. Czym ona jest? Złota proporcja to podział odcinka na dwie części w taki sposób, żeby stosunek długości dłuższej z nich do tej krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Ten stosunek nazywa się „złota liczbą”, zapisuje się go grecką literą φ (Phi, czyt. „fi”) i wynosi w przybliżeniu 1,618. Brzmi to wszystko dość skomplikowanie, prawda?

Inaczej mówiąc: długość dłuższej części odcinka jest średnią arytmetyczną długości krótszej części i całego odcinka. Poniższa ilustracja jeszcze lepiej to objaśnia.

Źródło: psychologiafotografii.pl

Jeśli chcesz dokładniej poznać sekrety kryjące się za magiczną złotą liczbą, zapoznaj się z tym filmem:

Od co najmniej XX wieku wielu artystów i architektów tworzyło swoje dzieła z zachowaniem złotej proporcji – szczególnie w formie tzw. złotego prostokąta. Stosunek dłuższego boku do krótszego jest tu równy złotej proporcji. I właśnie takie proporcje uważa się za najbardziej estetyczne. Z łatwością można je przenieść także do meblarstwa, nawet na stolik kawowy.

Źródło: Wikipedia

O rodzajach stolików kawowych

Rynek meblarski jest pełen różnych stolików kawowych. Bez trudu znajdziesz modele z półkami albo z szufladą – szczególnie polecane do małych wnętrz. Możesz zdecydować się na pojedynczy stolik kawowy albo na stoliki bliźniacze (zestawiane i rozstawiane razie potrzeby) lub na ten sam model stolika o różnych wielkościach. Do wyboru masz stoliki z kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym blatem.

Warto pamiętać: Prostokątny stolik dobrze sprawdza się przy kanapie lub narożniku, a okrągły przy fotelu i między dwoma fotelami.

Istotne jest dopasowanie stolika do swoich wymagań – w stolikach Miloni możesz dobrać wielkość blatu, wysokość nóg, kolor nóg i kolor drewna, a tym samym stworzyć stolik idealny.

O spójności z wnętrzem

Choć stolik kawowy nie ma dużych rozmiarów, jego obecność w przestrzeni salonu ma wpływ na estetykę wnętrza. Powinien harmonijnie łączyć się z aranżacją całego pomieszczenia, niejednokrotnie nawet dodając mu charakteru. Stolik kawowy najlepiej prezentuje się w sąsiedztwie pasujących do niego mebli – kanapy, fotela, komody czy szafki TV (przykładem takiego zestawu jest nasza kolekcja FRAME). Częsty wybór do salonu, który jest otwartą częścią połączoną z jadalnią, stanowi stolik nawiązujący do stołu jadalnianego. Takie zestawienie stołów tworzy harmonijną całość, potrafiącą zachwycić niejednego obserwatora.

*

A jakie Ty masz wymagania co do stolika kawowego? W jakim otoczeniu go widzisz? Daj nam znać!

More about