Styl skandynawski… i wszystko jasne!

wnętrze w stylu skandynawskim

Dlaczego polubiliśmy styl skandynawski? Bo nasze zimowe dni też są krótkie i pozbawione słońca – tak jak w Północnej Europie. Co więcej: prostota i funkcjonalność rozwiązań w duchu tego designu doskonale wpisują się w nasze coraz szybsze tempo życia, bo… uspokajają. To właśnie dlatego północna stylistyka świetnie sprawdzi się w wielu wnętrzarskich rozwiązaniach. Sprawdź, jak do nas dotarła, jakie są jej wyznaczniki oraz poznaj przykłady mebli skandynawskich!

Skąd się u nas wziął?

Styl skandynawski wywodzi się z północy Europy, a jego źródła można doszukiwać się w charakterystyce środowiska krajów skandynawskich. Oprócz górzystych, gęsto zalesionych krajobrazów, kraje te słyną z krótkich, zimnych dni. Jedynie podczas letnich miesięcy można liczyć na więcej słońca i światła.

Nic więc dziwnego, że tamtejszy styl bazuje przede wszystkim na jasnych kolorach, prostych formach i organicznych, naturalnych materiałach. Do popularyzacji stylu skandynawskiego w Europie przyczyniły się dorocznie przyznawane projektantom nagrody Lunning Price w latach 50. i 60. XX wieku. Dzięki nim usłyszano o trendzie również w Polsce.

aranżacja w stylu skandynawskim
Stół WILD w aranżacji w duchu skandynawskim

Zalety stylu skandynawskiego

Styl skandynawski reprezentuje prostą i nieskomplikowaną estetykę, która wywodzi się z połączenia podstawowych zasad designu – czystości formy, funkcjonalności i ponadczasowości rozwiązań.

Ascetyczny styl odcina się od bogactwa ozdób, detali i kieruje nas w stronę eleganckiego minimalizmu opakowanego w proste formy. Ponadto elementy wyposażenia wnętrz w stylu skandynawskim wykonane są z naturalnych materiałów, przez co sprawiają, że kojarzony jest z ekologią i naturą.

Kolorystyka pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni oraz stworzenie jasnych, ciepłych pomieszczeń, w których drewniane meble nie tylko uzupełniają pokój, ale są przede wszystkich praktyczne. Dobór odpowiednich modeli pozwoli nam na stworzenie ponadczasowego wystroju.

Komu będą odpowiadały takie rozwiązania?

Skandynawski styl sprawdzi się w wielu mieszkaniach. Zależnie od preferencji i upodobań można dzięki odpowiednim dodatkom stworzyć w tym duchu przestrzeń bez przepychu i przesady. Styl będzie efektowny zarówno w małej kawalerce, jak i w przestrzennym domu. Nada się szczególnie we wnętrzach należących do osób ceniących prostotę oraz minimalizm, gdzie proste meble skandynawskie zapewnią lokatorom komfort i pewność, że będzie to inwestycja na lata.

kawowy stolik skandynawski
Skandynawski stolik kawowy OX

Wyznaczniki stylu rodem ze Skandynawii

Po czym poznać ten styl? Jego cztery podstawowe cechy są następujące:

  • Minimalistyczne meble – czyli zastosowanie estetycznych, prostych w konstrukcji, a przede wszystkim funkcjonalnych projektów.
  • Kolorystyka – to wykorzystanie podstawowych, stonowanych barw, takich jak: pastelowe kolory, biele, szarości. Charakterystyczne jest też wprowadzenie drewna w roli wykończenia podłogi, materiału wykorzystanego do wykonania mebli. Typowe jest tu też ozdabianie przestrzeni drewnianymi dodatkami.
  • Integralność linearna – to nic innego jak zastosowanie minimalistycznych mebli, podstawowych kolorów, a także prostych kształtów, które sprawią, że powtarzalność prostych kształtów i linii tworzy harmonijne wnętrze.
  • Funkcjonalność – czyli stosowanie tylko podstawowych elementów wyposażenia, zapewniających harmonię i czystość wnętrz.

Przykłady mebli skandynawskich

Jak stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim? Zaczynając od mebli z jasnego drewna! W jadalni doskonale sprawdzą się drewniane krzesła i stół LOFT – trwałe drewniane meble, funkcjonalne i proste w formie.

skandynawski styl, krzesło
Krzesło AVANGARDE w stylu skandynawskim
stół w skandynawskim stylu
Stół nowoczesny LOFT

W pokoju dziennym w stylu skandynawskim można ustawić drewnianą szafkę RTV FRAME, która pięknie wyeksponuje sprzęty elektroniczne, a dzięki zamykanym szufladom pozwoli nam schować płyty i inne drobiazgi.

szafka w stylu prowansalskim
Drewniana szafka RTV FRAME

Skandynawski design jest wzorem nowoczesnego stylu, który spodoba się osobom ceniącym wygodę i praktyczność rozwiązań. Wysoka jakość wykonania, funkcjonalność i ergonomia mebli są jednymi z najważniejszych atutów mebli skandynawskich. Może to właśnie te kryteria, którymi kierujesz się przy urządzaniu wnętrz?

More about