Jak udekorować świąteczny stół? Pomysły na aranżacje w naturalnym stylu.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia trwają w najlepsze i zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że w ich centrum znajduje się stół. To przy nim spędzimy wiele wyjątkowych chwil. Co powiecie na świąteczny stół w naturalnej odsłonie? Podpowiadamy, jak odkryć go na nowo.

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, nie tracimy więc cennego czasu i na naszym blogu pokazujemy, jak metoda małych kroków prowadzi do dużych zmian. Oto zjawisko, które przez wiele lat domagało się obecności podczas Świąt, pukając do drzwi polskich domów, w tym roku wreszcie w pełni w nich zagości. Dekoracje w naturalnym stylu stały się w ostatnim czasie obiektami pożądania. Nie może ich zabraknąć nie tylko na choince, ale też na wigilijnym stole i w jego otoczeniu.

Stół DECO MILONI w świątecznej aranżacji.

Jaki stół sprawdzi się nie tylko w Boże Narodzenie?

Skoro przyjęliśmy, że centrum świątecznych wydarzeń będzie stanowił stół, skupmy się właśnie na nim. Jeśli kolejny rok z rzędu zastanawiasz się, jak na jego blacie zmieścisz 12 tradycyjnych, wigilijnych potraw, a do tego zastawę dla całej rodziny i jak zawsze martwisz się, czy wszyscy będą siedzieć wygodnie, to znak, że w najbliższej przyszłości czas to zmienić. Zakup nowego mebla to nie jest decyzja, którą należy podejmować w pośpiechu. Jednak nowoczesny stół rozkładany do jadalni to coś, nad czym warto pomyśleć w nadchodzącym roku. Odpowiednio dobrany model sprawi, że pewne troski nie będą się już pojawiały przy tego typu okazjach, a drewniany rozkładany stół będzie cieszył oko nie tylko w okresie świątecznym, ale też podczas rodzinnych i towarzyskich spotkań.

Stół DECO MILONI w świątecznej aranżacji.

Jak udekorować świąteczny stół, by poczuć wyjątkowy nastrój?

W tym roku zdecydowanie stawiamy na naturalność i styl eko. Warto działać według zasady: „Od ogółu do szczegółu”. O ile wigilijnej wieczerzy nie wyobrażamy sobie bez śnieżnobiałego obrusu, który powinien być na tyle długi i szeroki, by pokryć cały rozkładany stół, o tyle w pozostałe świąteczne dni, warto to zmieni i zupełnie z niego zrezygnować. Przyznajcie, że już od dawna marzyliście o prostej, subtelnej aranżacji świątecznego stołu. Nie nakrywamy więc pięknego, drewnianego mebla, a odkrywamy go. Wąski bieżnik, a nawet brak obrusu, pozwoli wyeksponować blat, na którym stanie świąteczna zastawa. Drewniany, rozkładany stół w wersji sauté będzie idealnym tłem dla różnego rodzaju ozdób ułożonych pomiędzy talerzami i serwetkami.

Skrawki natury, często własnoręcznie wykonane dekoracje, dużo drewna, bieli, a do tego roślinne motywy – to prosty przepis na Boże Narodzenie w naturalnej odsłonie. Uwierzcie, że może być piękne, a świąteczne dni nie muszą oznaczać rezygnacji z ekologicznego stylu życiu. Wybierając naturalne materiały, takie, które poddają się recyklingowi, postępujemy nie tylko zgodnie z zasadami ekologii, ale też ekonomii. Nie wszystkie dekoracje trzeba od razu kupować, części z nich można poszukać na spacerze w parku, lesie, czy w ogrodzie, a część własnoręcznie wykonać. Samodzielne przygotowywanie ozdób potrafi skutecznie wprowadzić w świąteczny nastrój.

Dekoracje świąteczne z naturalnych materiałów.
Własnoręcznie wykonywanie dekoracji świątecznych to świetna i kreatywna zabawa dla dzieci.

Równie istotne dla budowania przyjemnej atmosfery jest światło. Nic nie wprowadza magicznego klimatu do wnętrz tak jak świece, lampiony, latarenki czy niewielkie lampki. Wystarczy udekorować przestrzeń małymi punktami świetlnymi, dodać drobne, naturalne akcenty, w postaci ozdób z drewna, tkanin, ceramiki czy papieru – a w domu zapanuje niezwykły nastrój.

Jakie naturalne dodatki wybrać do świątecznej aranżacji stołu?

Warto pamiętać, że dekorując stół nie skupiamy się wyłącznie na blacie. Idealna świąteczna aranżacja obejmuje również otoczenie stołu. Uroku doda zawieszona nad blatem gałązka z ozdobami lub jemioła. Nie zapominajmy też o głównej bohaterce Świąt – choince – w końcu to na nią zerkamy siedząc przy stole w jadalni i to ona w dyskretny sposób powinna przyciągać uwagę.

Drewniane choinki.

Wizja Świąt w naturalnej odsłonie potrafi oczarować. Na urokliwej, świątecznej sesji MILONI nie mogło zabraknąć choinki, która pięknie wygląda ozdobiona wiklinowymi bombkami. Zawieszonym na gałęzi nad drewnianym stołem papierowym gwiazdom towarzyszą wykonane z szyszek Mikołaje. Pomiędzy nimi oryginalnie prezentują się szyszki z kokardami z juty. W pobliżu stołu mogą stanąć drewniane choinki, a na stole świecznik zrobiony z lasek cynamonu oraz gwiazdki z kory brzozy i anyżu. Zwieńczeniem dekoracji stołu jest zastawa w wysmakowanym duecie bieli i czerni. To aranżacja z jednej strony nieoczywista, a z drugiej tak naturalna, że można się nią w pełni swobodnie cieszyć, wprawiając się w świąteczny nastrój.

Świecznik z lasek cynamonu.

Ten rok dostarczył nam wielu emocji o różnym zabarwieniu. Boże Narodzenie to czas, w którym to, co się działo przez te kilkanaście miesięcy schodzi na dalszy plan. W te dni bądźmy z bliskimi, z dala od trosk, postarajmy się wyciszyć i nauczmy się na nowo czerpać radość z małych rzeczy, drobnych przyjemności. Niech ten świąteczny czas będzie wypełniony po brzegi miłością, ciepłem i uważnością. Zasiądźmy do stołu tak, jak najbardziej lubimy, niech będzie… naturalnie.

Jednym z głównych bohaterów świątecznej sesji był stół DECO marki MILONI.

More about