Trendy we wnętrzach na rok 2021. Co będzie na topie?

Żyjemy w czasach, w których jak mantra powtarzane są hasła: „Wszystko już było” i „Nic nowego”, a mimo to, jak się ostatnio przekonaliśmy, w dzisiejszym świecie „Wszystko jest nowe i nieznane”. W dodatku 2020 rok zmienił myślenie, styl życia i sposoby pracy wielu z nas. Te zmiany obejmują również wnętrza. Z jeszcze większą niż zazwyczaj ciekawością przyglądamy się trendom na 2021 rok.

Za nami długi i wymagający rok. Ograniczenia w podróżowaniu po świecie i zawężenie możliwości obserwacji tendencji na nadchodzący sezon nie przeszkodziły specjalistom wyłaniającym trendy. Czas na nowe spojrzenie i nowe kierunki. W prognozach dotyczących wnętrzarskich trendów można dostrzec zarówno nieszablonowe myślenie o przyszłości, jak i czerpanie inspiracji z różnych źródłach. Skupmy się na 5 wiodących tendencjach na 2021 rok. Przekazujemy wskazówki, jak zastosować je we wnętrzach.

Nie jeden, a dwa kolory.

Co roku na początku grudnia, cały świat wnętrzarski zastyga w oczekiwaniu na dzień, w którym Pantone Color Institute ogłasza Color of the Year. Tak było i tym razem, z tym jednak wyjątkiem, że wskazano nie jeden, a dwa kolory.

Kolory roku 2021 według Pantone Color Institute: Pantone 17-5104 Ultimate Grey i Pantone 13-0647 Illuminating. Fot. Pantone Color Institute.

Pantone 17-5104 Ultimate Grey i Pantone 13-0647 Illuminating – wybór Pantone Color Institute stanowi kolorowy mariaż. Jego główny przekaz to siła i nadzieja, które pomogą w budowaniu trwałego poczucia własnej wartości. Światowy autorytet w dziedzinie kolorów połączył tym samym pogłębioną refleksję z optymistyczną obietnicą słonecznego dnia. Illuminating to jasny i żywiołowy kolor. Jego ciepły, żółty odcień nasycony jest energią słoneczną. Z kolei Ultimate Grey symbolizuje to co solidne, niezawodne, wieczne, zdolne do przetrwania próby czasu.

Czy Ultimate Grey i Illuminating będą przez najbliższy rok królowały we wnętrzach? Wkrótce się przekonamy.

Jak podkreślają specjaliści, połączenie siły Ultimate Grey i optymizmu Illuminating nie musi być stosowane w równych proporcjach. Każdy z tych kolorów może mieć pierwszeństwo, czy to w przypadku wyposażenia domu, czy projektu produktu lub jego opakowania.

Stolik kawowy FOX Miloni.

Coś starego, coś nowego.

Takie zestawienie jest atrakcyjne dla każdego, kto kocha swoje wnętrze, ale chce wprowadzić do przestrzeni życiowej pewne elementy, które nadadzą jej charakter. Idealnie sprawdza się to w domach, które mają już kilka interesujących cech, takich, jak odsłonięte belki, oryginalne deski podłogowe lub panele ścienne albo można te cechy odtworzyć. Przemyślana równowaga starych i nowych elementów, które harmonijnie ze sobą współpracują – to trend, który staje się coraz bardziej widoczny, a w 2021 roku będzie jednym z wiodących.

Rozkładany, dębowy stół na cokole pochodzi z kolekcji TUO, zaprojektowanej przez Studio Rygalik.

Podstawowym materiałem, który łączy stare i nowe jest drewno. Warto szukać unikalnych produktów, z widocznymi słojami i teksturą, ale przede wszystkim tych, które są tworzone na całe życie, podnosząc poziom komfortu naszego życia i pracy.

Biurka z kolekcji TUO, zaprojektowane przez Studio Rygalik, są wykonane z drewna litego. Krawędzie zostały wyfrezowane w taki sposób, by uwypuklić piękno drewna, jak również subtelną, organiczną linię mebla. Biurko podnoszone oferuje możliwość elektrycznej regulacji wysokości.

Energia z natury.

Wszyscy tęsknimy za swobodnym podróżowaniem, a jeszcze bardziej za nieograniczonym kontaktem z naturą. W 2021 roku prym będą wiodły nie tylko wnętrza inspirowane odległymi miejscami, ale też te, które oferują spokojną i relaksującą przestrzeń życiową. Dom ma być miejscem bezpiecznym i umożliwiającym odpoczynek. Doładowanie życiowych baterii może się odbywać poprzez kontakt z naturą pod różnymi postaciami. Nie ma znaczenia, czy to będzie monstera, las w słoiku, czy tapeta z orientalnym wzorem zrealizowana z wykorzystaniem technologii cyfrowych – elementy natury z zewnątrz wchodzą do wnętrz.

Komoda drewniana FOX, MILONI.

Pinterest i Instagram dosłownie opanowały rośliny doniczkowe. Trzeba przyznać, że jeszcze nigdy nie były tak modne. Są nie tylko piękne, wnoszą też żywiołowość i kolor do wnętrz, a poza tym odświeżają powietrze, filtrują zanieczyszczenia i uwalniają tlen.

Smart Garden. Fot. Anne-Emmanuelle Thion.

Integracja przestrzeni.

Największym wyzwaniem, przed którym stanęli specjaliści wyłaniający trendy na 2021 rok było uchwycenie estetyki stylów globalnych i znalezienie wśród nich unikalnej i twórczej perspektywy. Ich przewidywania są już znane – przestrzenie mieszkalne będą odzwierciedlać obecną sytuację. W dalszym ciągu pożądana będzie multifunkcjonalność. W przypadku niewielkich wnętrz dobrym sposobem, nie tylko na optyczne powiększenie małego mieszkania, ale też na integrację życia rodzinnego, jest kuchnia otwarta na salon. Warto rozejrzeć się też za solidnym, wykonanym z drewna, rozkładanym stołem. To będzie must have 2021 roku.

Drewniany stół rozkładany BLOX w kolorze Pure.

Skoro przestrzeń powinna spełniać i łączyć różne funkcje, nie można zapominać o funkcji przechowywania. Odchodzimy od przytłaczających gabarytami mebli i skłaniamy się ku subtelnym, ażurowym konstrukcjom, takim jak wykonany z litego drewna regał – idealny do eksponowania pamiątek, zdjęć i księgozbioru.

Regał z kolekcji TUO, proj. Studio Rygalik.

Japandi – styl, który łączy kontynenty.

Z tęsknoty za podróżami wyłoniła się jeszcze jedna tendencja – już wcześniej promowana przez trendsetterów, teraz zdobywa świat na nowo. Obok prostoty i funkcjonalności styl Japandi, czyli połączenie cech stylu skandynawskiego i japońskiej estetyki, cechuje czystość formy. We wnętrzach zobaczymy duże ilości drewna, a wyjątkowy klimat wprowadzą ceramiczne lub wiklinowe dodatki.

Stół drewniany WILD w kolorze natural, utrzymany w skandynawskim stylu.

O co chodzi w tym stylu? Przede wszystkim o poczucie harmonii i porządku w przestrzeni życiowej. Tutaj każdy element wystroju doskonale ze sobą współgra.

Styl Japandi zyskuje w ostatnim czasie popularność, bo chociaż czerpie ze skandynawskiego minimalizmu, to jest w nim o wiele więcej ciepła. Fot. Pinterest
Styl Japandi to sposób życia i sztuka rezygnowania z rzeczy zbędnych. Fot. Pinterest

Karty zostały odkryte. Nadchodzący rok połączy nie tylko dwa różne kolory, ale też style wywodzące się z odmiennych kultur, zestawi stare z nowym, a przestrzeń zintegruje, wpuszczając do niej naturę i czyniąc ją multifunkcjonalną. Wszystko po to, byśmy w tym miksie mogli odnaleźć spokój, równowagę, czuli się bezpieczni i zrelaksowani. Które z tych trendów będą obowiązywały jedynie w 2021 roku, a które z nich na stałe zagoszczą w naszych wnętrzach? Odpowiedź na to pytanie będziemy poznawać przez najbliższych 365 dni. Niech to będzie wyjątkowy pod każdym względem rok.

Dziękujemy Magdalenie Fornal za udostępnienie nam wnętrza do wykonania sesji zdjęciowej www.magdafornalwnetrza.pl  

More about