Przepisy na polskie wielkanocne potrawy są Ci zapewne dobrze znane. Sprawdź, co jedzą przy świątecznym stole mieszkańcy innych krajów!
15 ciekawych potraw wielkanocnych z całego globu
1. Zupa magiritsa z Grecji
Ta zupa podawana jest w Wielką Sobotę. Przypomina polską potrawę – flaczki. Jest zrobiona z podrobów owczych: wątroby, żołądka, jelit, serca i płuc. Wywodzi się z dawnych tradycji biednych Greków. Z czasów, kiedy na potrawy mięsne mogły pozwolić sobie tylko zamożne osoby.
2. Tort pasqualina z Włoch
To wielkanocny placek ze szpinakiem. Robi się go z cienkiego, kruchego ciasta. Nadzienie powstaje ze szpinaku i ricotty oraz ułożonych w równych odstępach ugotowanych jajek.
3. Gulasz z ciecierzycy, czyli potaje de garbanzos z Hiszpanii
Gulasz przygotowuje się z cieciorki, szpinaku, ziemniaków, pomidorów, cebuli, czosnku oraz przypraw i ziół (liścia laurowego, natki pietruszki, ostrej papryki, pieprzu i soli). Podawany jest na gorąco.
4. Pieczeń z barana z Niemiec
Jest przyrządzana z mięsa baraniego pozbawionego kości, słoniny wieprzowej, cebuli, mąki pszennej, wody, śmietany 18% oraz octu spirytusowego. Trafiają też do niej przyprawy takie jak gałka muszkatołowa, ziela angielskie, sól, pieprzu i bazylia.
5. Ciasto czekoladowe nid de pâques z Francji
Nazywane jest gniazdem Wielkanocy. Przypomina nieco polski wypiek – babkę, ale jego środek najczęściej wypełniony jest czekoladowymi jajeczkami lub słodyczami. Często ciasto przyozdabia się czekoladowymi paseczkami, które przypominają gałązki ułożone w kształt ptasiego gniazda.
6. Lammestek – pieczona jagnięcina z Norwegii
To pieczeń marynowana w ziołach, które nadają jej niepowtarzalnego smaku: rozmarynie, tymianku, czosnku. Pojawia się tu też musztarda. Jagnięcą łopatkę z kością Norwegowie zapiekają z kozim serem, którym mięso zostaje nafaszerowane.
7. Ciasto owocowe w polewie marcepanowej (sminel cake) z Wielkiej Brytanii
To z kolei owocowy keks ze średniowieczną tradycją. Ciasto ozdobione jest marcepanem w formie 12 kulek, które oznaczają 12 apostołów. Wypiekane się je w 4. niedzielę Wielkiego Postu.
8. Gotowana szynka z ziemniakami i warzywami z USA
Do przygotowania potrawy potrzebna jest oczywiście… szynka, wyjęta wprost z marynaty, którą zapieka się wraz z ziemniakami. Danie podaje się z ostrymi papryczkami czereśniowymi.
9. Chleb folar z Portugalii
To nic innego jak ciasto drożdżowe przypominające w smaku słodki chleb. W samym jego środku umieszcza się kilka sztuk całych jajek. Danie służy do dzielenia się podczas składania życzeń wielkanocnych.
10. Paasbrood (paasstol) z Holandii
Tradycyjny holenderski chlebek, przypominający słodką drożdżową bułkę – chałkę. Urozmaicony jest dużą ilością bakalii i marcepanowym nadzieniem. Podaje się go na ciepło, z dodatkiem masła.
11. Köttbullar ze Szwecji
To smażone lub pieczone mięsne kulki z mieszanego mięsa mielonego, przypominające polskie klopsiki. Mięso wybierane na kulki to głównie mięso wołowe, wołowo-wieprzowe i jagnięcina. Dodaje się do niego bułkę namoczoną w mleku, utarte ziemniaki i jajko.
12. Osterschinken im Topf z Austrii
Czyli wielkanocna wędlina przyrządzana z wędzonego boczku, wędzonej karkówki, cebuli oraz czosnku. Podaje się ją z dodatkiem kwaśnego jabłka, kiszonej kapusty, owoców jałowca, kminku, pieprzu, soli i ziemniaków.
13. Knedliki z Czech
To potrawa przygotowana z mąki pszennej lub gotowanych ziemniaków z dodatkiem drożdży. Z wyrobionego ciasta formuje się walec, który gotuje się w osolonej wodzie. Kiedy wystygnie, kroi się go na plastry, odgrzewa na parze i podaje z sosem mięsnym lub gulaszem i kapustą duszoną.
14. Hrudka wielkanocna ze Słowacji
Potrawa z jajek, tłustego mleka i ziół. Podaje się ją z wędzoną domową szynką, buraczkami i chrzanem.
15. Szpekuchy – ciastka z boczkiem z Litwy
To pierożki drożdżowe nadziewane boczkiem, słoniną i cebulką. Ich nadzienie doprawia się do smaku czosnkiem, majerankiem, kminkiem, pieprzem i solą. Podaje się na gorąco polane skwarkami.
Na którą z tych potraw masz największą ochotę? Daj znać w komentarzu!