Styl loftowy – co to jest? W ostatnich latach jego nazwa stała się bardzo popularna na całym świecie. Powodem tego jest moda na małe mieszkania – te wybierane przez młodych ludzi, wychodzących na swoje. W końcu to oni wprowadzają się do kawalerek i chcą wkomponować we wnętrza wszystko, co najpotrzebniejsze. Jeśli jesteś jedną z tych osób albo chcesz po prostu dowiedzieć się więcej o lofcie w projektowaniu wnętrz, przeczytaj ten artykuł. Piszemy, czym jest ta estetyka, kto się w niej odnajdzie oraz jak urządzić mieszkanie w tym duchu.
Czym jest styl loftowy?
Nazwa stylu loftowego pochodzi od słowa ‘loft’ – z angielskiego jest to poddasze, strych. Najczęściej urządzane właśnie w tej części budynku mieszkania miały charakter otwartej, wysokiej przestrzeni. Pierwotnie mieściły się w dawnych pomieszczeniach przemysłowych. Pierwsze przykłady loftów można znaleźć w Nowym Jorku – na Brooklynie i Manhattanie.
Mieszkanie w stylu loftowym – jakie są jego cechy?
Kompozycja mieszkania w stylu loftowym najczęściej jest otwarta, nie posiada wewnętrznych ścian działowych – oprócz tych otaczających łazienkę. Koncepcją takiego mieszkania jest otrzymanie open space – „jednoprzestrzennej powierzchni”. To właśnie za pomocą mebli i dodatków wydzielamy poszczególne strefy mieszkania.
Wyróżnikiem stylu loftowego są też surowe, wręcz przemysłowe dodatki – o nich napiszemy dalej.
Kto odnajdzie się w takich wnętrzach?
Ci, którzy lubią przestrzeń. Wnętrza loftowe dzięki swojej otwartej kompozycji są dobrym miejscem dla ludzi o artystycznym usposobieniu. Jeśli lubisz swobodę w aranżacji, takie wnętrze będzie doskonałą bazą pod różne wariacje na temat wyposażenia. Ogromna przestrzeń zapewnia wiele możliwości w układzie danych funkcji mieszkania i sprzyja przemeblowaniom, a także po prostu… spotkaniom towarzyskim.
A co, jeśli masz już mieszkanie i nie jest takie przestrzenne?
Jeśli posiadasz mieszkanie wielopokojowe i czujesz, że za dużo w nim zakamarków i potrzebujesz więcej swobody – to może właśnie taki styl jest dla Ciebie! Nie trzeba burzyć wszystkich ścian, aby zyskać loftowy powiew świeżości w swoich wnętrzach. Można zastanowić się nad usunięciem niektórych ścian działowych, powiększeniem otworów drzwiowych lub połączeniem powierzchni, tak aby zyskać wrażenie otwartej kompozycji.
Wyposażenie loftów i dodatki
Bazą we wnętrzu loftowym jest otwarta przestrzeń ze ścianami o jasnych kolorach (lub o ścianach niepomalowanych, niewykończonych, odsłaniających naturalną cegłę). Takie rozwiązanie podkreśli industrialny charakter wnętrza. Dodatkowo mieszkanie, nawiązując do stylu przemysłowego, może być wykończone elementami z metalu, szkła albo naturalnych materiałów – takich jak drewno.
Do tak przygotowanej przestrzeni pasują proste meble. Przykładem może być industrialny stół drewniany FLY. Składa się z drewnianego blatu opartego na metalowych nogach. Doskonale wypełni przestrzeń przeznaczoną do pracy jako mebel codziennego użytku. Dobrze zadziała w roli i biurka, i stołu. A gdy zechcesz go przenieść/przewieźć, łatwo zdemontujesz metalową podstawę i bez problemu zmienisz jego miejsce.
Kolejnym stołem, który wpisze się w loftową przestrzeń mieszkania, będzie nowoczesny stół LOFT, jaki sprawdzi się jako wyposażenie i jadalni, i do biura. Mebel jest rozsuwany, choć jego bryła nie zdradza tej ukrytej funkcji – wkładki do rozsuwania kryją się pod blatem. Wersja podstawy w kolorze czarnym idealnie wpisze się w loftowe wnętrze.
Do takich stołów najlepiej dobrać drewniane bądź metalowe krzesła. Co więcej, jeśli chcesz rozwinąć w swoim mieszkaniu industrialny trend, wybierz metalowe regały na książki/przybory – dopełnią przestrzeń. Całe wyposażenie i dodatki powinny być lekkie w konstrukcji i nie obciążać przestrzeni zbędnymi ciężkimi bryłami.
Loftowe mieszkanie o przemysłowym charakterze możesz stworzyć w kamienicy czy nawet bloku – musisz je tylko dobrze zaprojektować. A jeśli szukasz mebli w duchu loftowego designu, polecamy się z naszymi stołami LOFT i FLY!