Stoły z filmów i seriali. 5 modeli, które stały się kultowe

stoły z filmów i seriali

Meble z filmów to wspaniała inspiracja do stworzenia unikalnych aranżacji własnych wnętrz. Stoły z wielkiego i małego ekranu często zyskują status kultowych, czy to ze względu na nietypową linię, czy to przez sceny, w których się pojawiają, czy wreszcie przez nazwisko projektanta. Jako twórcy mebli, sami nie możemy powstrzymać się przed wychwytywaniem najciekawszych modeli stołów, kiedy oglądamy filmy czy seriale. Właśnie dlatego chcielibyśmy pokazać kilka ciekawych – naszym zdaniem – projektów.

Filmowe stoły, na które warto zwrócić uwagę

Prostokątny stół ze szklanym blatem z filmów Batman vs Superman: Dawn of Justice i Liga Sprawiedliwości

Projektanci: Le Corbusier, Pierre Jeanneret i Charlotte Perriand

stół z filmu o batmanie
Źródło fotografii:
https://filmandfurniture.com/product/batmans-le-corbusier-dining-table/

Filmowe meble, które pojawiły się w produkcjach z Batmanem i Supermanem w rolach głównych, zostały zaprojektowane… w 1928 roku. Reprezentują więc styl modernistyczny, który, choć już prawie stuletni, do dziś sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Stół został wykonany z emaliowanej, stalowej podstawy oraz blatu szklanego LC-6, który dodaje mu wizualnej lekkości. Z jednej strony minimalistyczny design, z drugiej wyraźny kontrast między solidną podstawą, a – wydawałoby się – delikatnym blatem. Choć projekt ma już tyle lat, wciąż cechuje się unikalnością. Jesteśmy ciekawi, na ile to funkcjonalne rozwiązanie i jak sprawdza się podczas użytkowania!

Godny szpiega stół z filmów o tajnych brytyjskich służbach

Filmy, w których ten stół/biurko „wystąpił”: Pozdrowienia z Rosji, Żyje się tylko dwa razy, W tajnej służbie jej Królewskiej Mości, Kingsman: Tajne służby

Projektanci: Bondi Kjaer, E. Pedersen & Son

stół z filmu o bondzie
Źródło fotografii:
https://filmandfurniture.com/product/the-bond-desk-bodil-kjaer-desk-as-seen-in-three-bond-movies/

Ten imponujący stół o wymiarach blatu 100 x 200 cm i o wysokości 74 cm został stworzony jako biurko. Pod względem bryły to odwrotność modelu z filmów o Batmanie: masywny blat został zawieszony na stosunkowo cienkich nogach. Projekt powstał w 1959 roku, a wyprodukowano limitowaną liczbę stołów – założono, że trafią tylko do najzamożniejszych osób lub miłośników wyszukanego stylu. I tak się stało: nie dość, że pojawił się w filmach, to jeszcze jego forma wzbudziła zainteresowanie w rodzinach królewskich i u celebrytów. W końcu to biurko, które aż się prosi, by podpisywać na nim ważne dokumenty.

james bond stół z filmu
Źródło fotografii:
https://filmandfurniture.com/product/the-bond-desk-bodil-kjaer-desk-as-seen-in-three-bond-movies/
stół z filmu o bondzie
Źródło fotografii:
https://filmandfurniture.com/product/the-bond-desk-bodil-kjaer-desk-as-seen-in-three-bond-movies/

Ale jak ten filmowy stół został wykonany? Do budowy blatu posłużyło drewno, zwane inaczej „Santos Rosewood” lub „Pao Ferro”. Łudząco przypomina ono zabarwienie desek z chronionego drzewa różanego, co tym bardziej wzbudza zachwyt i pożądanie.

Stół ze szkła i chromowanej stali z filmu Mechaniczna Pomarańcza

Projektant: Giotto Stoppino

filmowe stoły stół z mechanicznej pomarańczy
filmowy stół
Źródło:
https://filmandfurniture.com/product/glass-chromed-dining-table-vintage/

Gdyby nie film, w którym pojawił się ten stół, powiedzielibyśmy, że godnie reprezentuje różowe lata siedemdziesiąte ? Tymczasem powiemy tylko, że różowe lata siedemdziesiąte, bo właśnie wtedy został zaprojektowany. Ten filmowy stół powstał we Włoszech, a wykonany jest z chromowanej podstawy i szklanego okrągłego blatu. W Mechanicznej Pomarańczy to stół jadany, ale może też pełnić funkcję wyższego stolika kawowego. Jego lekka forma dobrze sprawdza się w aranżacjach zakładających otoczenie sofy czy foteli.

Stolik kawowy Noguchi z filmów Niebieski księżyc oraz Skóra, w której żyję

Projektanci: Isamu Noguchi, Herman Miller

noguchi stół
stół noguchi
Źródło:
https://filmandfurniture.com/product/noguchi-coffee-table/

Stolik kawowy Noguchi charakteryzuje się nietypowym, geometrycznym designem. Powstał z połączenia drewna jesionowego ze szkłem. Jego linia wynika z idei projektantów, którzy twierdzą, że „wszystko jest rzeźbą”. Stolik można zobaczyć nie tylko w zagranicznych produkcjach filmowych, ale także jako wyposażenie scen z polskich seriali (np. w Zawsze Warto). Co wyróżnia ten stół? Na przekór pierwszemu wrażeniu: stabilna podstawa stworzona z dwóch prostopadle ułożonych do siebie nóg.

noguchi w serialu zawsze warto
Źródło:
https://www.telemagazyn.pl/artykuly/zawsze-warto-odcinek-9-marek-grozi-wardeckiemu-uratuje-ade-od-swojego-bylego-tescia-dorota-wroci-do-lukasza-76549.html

Stolik kawowy Tugendhat z filmów Batman vs Superman: Dawn of Justice i Liga Sprawiedliwości

Projektant: Mies Van der Rohe

tugendhat stół z filmu
Źródło: https://filmandfurniture.com/product/tugendhat-barcelona-coffee-table/

Tak jak w dobrym filmie – kończymy nasz artykuł klamrą kompozycyjną i wracam do stołu z filmów o Batmanie i Supermenie oraz z Ligi Sprawiedliwości. Tym razem oczywiście skupimy się na innym modelu. Stolik kawowy Tugendhat ma nowoczesną formę, a jego chromowane nogi krzyżują się, by dać podstawę szklanemu blatowi. Bez trudu można zauważyć, że ideą projektanta, która przyświecała mu w tworzeniu stołu, były słowa: „mniej znaczy więcej”. I to mimo tego, że stolik został stworzony w dynamicznej i pełnej barw Barcelonie!

*

To właśnie stoły z filmów, które zrobiły na nas wrażenie. A Ty? Na co zwracasz uwagę, oglądając superprodukcje? Daj znać w komentarzu!

More about