Jeśli stół to drewniany! Jaki wybrać do kuchni lub jadalni?

Początek roku to czas planów i postanowień. Czy może być lepszy moment na wybór i zakup stołu? Miniony rok pokazał, że to mebel bez którego trudno funkcjonować w obecnej rzeczywistości – potrzebny podczas gotowania, niezbędny w trakcie przyrządzania i spożywania posiłków, przydatny przy zabawach z dziećmi, czy rodzinnych spotkaniach. Podpowiadamy, na jakie modele warto zwrócić uwagę wybierając stół do kuchni lub jadalni.

Do tego, jak ważnym meblem w każdym wnętrzu jest stół, nie trzeba już nikogo przekonywać. Szczególnie teraz, gdy i gotujemy, i jemy w naszych mieszkaniach. To w nich spędzamy dużo więcej niż do tej pory czasu z bliskimi i tak naprawdę tylko w nich mamy możliwość spotykania się z rodziną czy przyjaciółmi.

Stół potrzebny od zaraz!

Zanim zaczniesz gorączkowo przeszukiwać Internet, katalogi, pisma wnętrzarskie i szukać inspiracji w programach telewizyjnych, zastanów się: jakiego stołu tak naprawdę potrzebujesz? To ważna decyzja i musisz ją podjąć świadomie. Oto lista podstawowych pytań, na które warto udzielić sobie odpowiedzi, jeszcze zanim rozpoczną się poszukiwania wymarzonego stołu:

Gdzie stanie stół?

  • W którym pomieszczeniu zostanie ulokowany?
  • Jaki metraż ma ta przestrzeń?
  • Czy stół będzie uwolniony, czy może stanie przy ścianie, a jeśli tak, to czy będzie to miało wpływ na sposób rozkładania?

Czy stół powinien być rozkładany?

  • Jakie są minimalne, a jakie maksymalne wymiary poszukiwanego mebla?
  • Ile osób będzie z niego korzystało na co dzień, a ile od święta?

W jakim stylu powinien być stół, by pasował do wnętrza?

  • W jakim kolorze ma być stół, by był kolorystycznie dopasowany do pozostałych mebli i elementów wyposażenia wnętrza?

Jaki kształt ma mieć blat?

  • Czy stół powinien być okrągły, czy prostokątny, a może kwadratowy?

Z jakich materiałów powinien być wykonany stół?

  • Czy ma to być stół wykonany tylko z drewna, czy może z nogami lub podstawą z metalu?

Udzielenie odpowiedzi na te pytania pozwala wyruszyć na poszukiwania wymarzonego stołu z bagażem potrzebnej wiedzy na temat potrzeb. To ma być przecież w pełni świadomy wybór i stuprocentowa satysfakcja z zakupu.

Specjalnością MILONI są rozkładane stoły drewniane. Nie zabraknie ich więc wśród poniższych propozycji. Jednak warto pamiętać, że firma jest w stanie dostosować zarówno drewniane stoły kuchenne, jak i jadalniane do potrzeb klientów.

Oto modele, które idealnie pasują i do kuchni, i do jadalni:

Szczypta awangardy z AVANGARDE

Marzenia o niebanalnym, pięknym, precyzyjnie wykonanym stole dębowym, mogą się spełnić już za sprawą pierwszej z propozycji. Dzięki unikatowej, inspirowanej współczesną architekturą, formie – AVANGARDE – sprawi, że każde wnętrze stanie się wyjątkowe. Jego lekkość, jak również ciekawa linia blatu i oskrzyni, którą uzyskano dzięki podcięciu obu elementów w niesymetrycznym podziale, są wyróżnikami tego modelu. Zwężające się ku dołowi w dwóch płaszczyznach nogi dodają mu elegancji.

W wersji rozkładanej AVANGARDE jest dzielony klasycznie, czyli na środku. Dla tych, którzy poszukują stołu dębowego z niedzielonym blatem MILONI proponuje wersję rozkładaną z blatem wykonanym w całości. W tej odsłonie wkładka będzie dodawana z boku, po przesunięciu blatu.

Stół dębowy avangarde do jadalni
design: Kształt Rzeczy Magdalena Dąbrówka, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

BLOX – testuj trwałość dębu

Na ten model wystarczy tylko spojrzeć, by przekonać się, że została w nim zaklęta siła i majestatyczność dębu. Naturalny charakter tego pięknego stołu kryje się właśnie w dębowych deskach, a jego niepodważalnym atutem jest solidność. BLOX łączy naturę i perfekcję wykonania, którą osiągnięto dzięki pracy rąk ludzkich. Ten masywny stół dostępny jest w różnych wymiarach. A co z możliwością powiększenia stołu? Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu wystarczy tylko odsunąć jedną z par nóg i stworzyć miejsce na wkładki. W ten oto sposób, w rozkładanym dębowym stole, dębowy blat nie jest dzielony, a system rozkładania pozostaje w całości niewidoczny.

Stół drewniany rozkładany BLOX

A to historia! DECO

Co powstaje przez połączenie prostego w formie blatu z ozdobnie toczonymi nogami? Odpowiedź może być tylko jedna – stół DECO! To klasyczne, eleganckie zestawienie podkreśla niepowtarzalne piękno dębowego drewna. W tym stole każdy detal został dopracowany do perfekcji. Zrezygnowano z przesadnych zdobień, które mogłyby zakłócić czystą formę. Podczas projektowania wersji powiększanej MILONI postawiło na niewidoczny system rozkładania. Zaletą tego rozwiązania jest to, że blat nie wymaga dzielenia – wystarczy, że odsunie się go w jedną stronę, aby odsłonić chowaną pod stołem wkładkę, otwieraną w systemie Butterfly. Istnieje oczywiście możliwość zamówienia tego modelu z klasycznym systemem rozkładania. Warto w tym miejscu podkreślić, że blat stołu DECO wykończony jest naturalnymi olejowoskami. Jeśli zaś chodzi o oskrzynię i nogi, to mogą być one pokryte olejowoskami lub farbą akrylową – wersja wykończenia to kwestia wyboru.

Stół drewniany DECO

FRAME – wyjdź poza ramy

Projektowaniu tego modelu przyświecał jasny cel – chęć stworzenia nowoczesnego stołu o wyjątkowym charakterze. Z chwilą, gdy w prostej bryle, zamkniętej w lekką wizualnie formę, udało się połączyć naturalne piękno drewna dębowego ze szlachetnością metalu, cel ten został osiągnięty. Dębowy blat stołu płynnie, w jednej płaszczyźnie, łączy się z nogami, co sprawia, że stół FRAME doskonale prezentuje się z każdej perspektywy. W tym modelu nogi są wykonywane z lakierowanego aluminium lub szczotkowanej stali nierdzewnej. Jest też możliwość zamówienia nóg w dowolnym kolorze z palety RAL. Zaprojektowany z myślą o jadalni stół FRAME dostępny jest również w wersji rozkładanej. Dzielona oskrzynia i blat stołu pozwalają na rozłożenie go, a dzięki dwóm wkładkom – każda mierzy 50 cm – zyskuje się dodatkowe 100 cm powierzchni blatu. Trzecia wkładka wykonywana jest na specjalne zamówienie. FRAME, podobnie jak pozostałe stoły produkowane przez MILONI, po rozłożeniu nie wymaga żadnego dodatkowego podparcia na środku blatu.

Stół drewniany FRAME
design: Anna Maria Sokołowska, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Do używania na okrągło – FOX

Okrągły stół rozkładany FOX na co dzień skrywa swe drugie oblicze. Sprawdza się podczas rodzinnych posiłków, ale dopiero po rozłożeniu – powiększeniu go o ukrytą pod blatem wkładkę – prezentuje pełnię swych możliwości, pozwalając na organizację domowych przyjęć. To jeden z najważniejszych powodów, dla których okrągłe rozkładane stoły są szczególnie poszukiwane na rynku, a FOX to wśród nich klasa sama w sobie. Mebel ten, w całości wykonany z litego drewna dębowego, urzeka delikatnymi kształtami. Lekkość formy, przy jednoczesnym zachowaniu solidnej konstrukcji, udało się uzyskać dzięki podfrezowaniu grubego blatu na całym obwodzie. Oskrzynię stołu, wraz z czterema nogami, cofnięto w taki sposób, by korespondowała z dolną krawędzią blatu. Jak widać wszystkie elementy stołu FOX zaprojektowano tak, by tworzyły harmonijną całość. Wkładka schowana jest pod blatem. Natomiast synchroniczny system rozkładania działa do tego stopnia płynnie i precyzyjnie, że pozwala na powiększenie stołu zaledwie w kilka sekund. W rezultacie, po rozłożeniu naszym oczom ukazuje się piękny owal, a łączenia blatu z wkładką są niemal niezauważalne. Dlaczego tak się dzieje? To zasługa usłojenia drewna, które jest ułożone poprzecznie do kierunku rozkładania stołu. Można więc odnieść wrażenie, że rysunek drewna ma swoją kontynuację na kolejnych deskach dębowego blatu i to zarówno przed, jak i po rozłożeniu stołu. Model dostępny jest w wersji stałej, z blatem o średnicy 125 cm, ale też rozkładanej – z wkładką o długości 70 cm.

Stół okrągły FOX
design: Setla Concept Karolina Setla, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Postaw na charakter – LOFT

Innowacyjna technologia to bez wątpienia wyróżnik stołu LOFT, który sprawdza się zarówno w roli stołu jadalnianego, jak i biurka. Frezowanie od spodu dodaje mu wizualnej lekkości, natomiast krawędź blatu wysunięta poza oskrzynię znacząco ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. Nowatorski charakter tego mebla jest szczególnie widoczny w wersji rozkładanej, w której dzięki specjalnej konstrukcji, nie jest wymagane dzielenie blatu w połowie. Wkładki są ukryte pod blatem, a bryła mebla w żaden sposób nie zdradza ukrytej funkcji rozkładania. Metalowe nogi dostępne są w kolorach białym lub czarnym, a na indywidualne zamówienie MILONI może je wykonać również w innych kolorach z palety RAL. Dzięki temu, że są one wyposażone w stopki umożliwiające regulację wysokości, stół LOFT można dopasować nawet do nierównego podłoża.

Stół rozkładany LOFT
Stół rozkładany LOFT MILONI

Daj się porwać – OX

Wyjątkowo ciekawą formę stołu okrągłego OX, wykonanego z naturalnego drewna dębowego, MILONI uzyskało dzięki połączeniu blatu z czterema okrągłymi nogami. Podfrezowany blat ma kształt dysku, przez co zdaje się unosić w powietrzu, mimo że jest stabilnie oparty na rozstawionych pod niewielkim kątem nogach. Co jeszcze warto wiedzieć o stole OX? Na pewno to, że jest niezwykle lekki i prosty w montażu, jak również przyjemny w codziennym użytkowaniu.

Stół okrągły OX
Stół okrągły OX MILONI. Projekt wnętrza: Republika Architektury, fot.: Marta Pawłowska.

Wyzwól w sobie dziką naturę – WILD

Stół WILD to doskonały mariaż solidności i skandynawskiego stylu. Charakter mebla kształtują szerokie i grube deski blatu, zaś walory litego drewna dębowego eksponują drobne sęki. Odpowiedzią na zew natury może być blat z tzw. „dziką krawędzią”, czyli naturalnie uformowanymi brzegami. Proste nogi, stanowią solidną podporę masywnego blatu, a design stołu idealnie wpisuje się w przestronne wnętrza urządzone w skandynawskim stylu.

Stół drewniany skandynawski WILD MILONI
Stół drewniany skandynawski WILD MILONI.

Wszystko, co najlepsze dzieje się przy stole!

Już nie w kuchni czy w jadalni – teraz serce każdego domu bije tam, gdzie stoi stół. To właśnie miejsce, w którym zostanie ulokowany, automatycznie staje się centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Nie pozwól, by wybór odpowiedniego stołu spędzał Ci sen z powiek, bo ten idealny jest w Twoim zasięgu. Pamiętaj, że życie toczy się przy stole – warto więc wybrać świadomie. Warto przede wszystkim postawić na jakość.

More about