3 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze szafki RTV

jak wybrać szafkę rtv

Wybór szafki pod telewizor wydaje się bardzo łatwą decyzją. Tymczasem zależy od kilku czynników, które mogą na siebie wzajemnie wpływać. Poniżej przedstawiamy kilka porad, pomocnych w wyborze odpowiedniego modelu i odpowiadamy na pytanie: co wziąć pod uwagę, szukając szafki RTV?

Wymiary

Wysokość szafki na około 50-60 cm pozwala oglądać telewizję wygodnie. Przy takim rozwiązaniu ekran pozostaje na wysokości wzroku siedzącego, jeżeli telewizor ustawiony jest na meblu.

Minimalna szerokość szafki to szerokość sprzętu + 10-20 mm zapasu z każdej strony. Ważne jest, aby urządzenie nie wystawało poza granice mebla, ponieważ wprowadza to dysproporcje wizualne i naraża sprzęt na uszkodzenia.

Szafka RTV BLOX
Szafka BLOX

Głębokość szafki powinna mieć optymalnie 30-40 cm, jeżeli mebel służyć wyłącznie jako „podstawka” pod telewizor. Jeśli ma pomieścić jeszcze sprzęt audio czy wideo, głębokość powinna być dopasowana do wielkości sprzętów, jakie chcemy z tym meblem połączyć.

Funkcjonalność

Przy doborze odpowiedniego modelu szafki warto przewidzieć przyszłą wymianę sprzętu na nowszy model. Jeśli telewizor jest zawieszony na ścianie (nad szafką), należy na etapie budowy domu lub wykończenia mieszkania wprowadzić w ścianę wpust i umieścić w nim przepust kablowy. Dzięki temu wiszące kable zostaną ukryte w powierzchni ściany i nie będą rzucały się w oczy.

Szafka RTV FOX
Szafka RTV FOX

Umiejscowienie gniazdka względem tylnej ścianki mebla też ma tu istotne znaczenie. Cofnięcie tylnej ścianki i nóg w szafce umożliwi dosunięcie mebla do ściany i nie będzie kolidować z lokalizacją gniazdka czy listwą przypodłogową.

W szafce można też umieścić także ładowarki na telefony, o ile boczne szuflady lub szafki są wyposażone w dodatkowe przepusty na kable. Jeśli w ścianie nie będzie przepustu, możliwe jest wykonanie w blacie estetycznego przepustu kablowego do podłączenia na przykład stojącego na szafce telewizora czy gramofonu.

Szafka RTV FRAME
Szafka FRAME

Bezpieczeństwo

Odpowiednia szafka powinna mieć zapewnioną cyrkulację powietrza, aby sprzęt się nie przegrzewał. Między blatem górnym a sprzętem powinno warto zachować minimum 2-3 cm odległości. Przy szafkach RTV z szufladami z pełnym wysuwem warto przykręcić szafkę do ściany. Dlaczego? Dzięki temu obciążeniu szuflad mebel nie przewróci się „na płetwy”.

More about