Na dobór mebli do wpływ mają różne czynniki. Jeśli właśnie aranżujesz swoje mieszkanie czy dom, być może zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób dopasować meble do podłogi. Skupiamy się dziś na tych drewnianych i podsuwamy Ci kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.
Zacznij od stylu wnętrza
Warto kierować się stylem, który pragniesz uzyskać w przestrzeni. Określenie dominanty pomoże dobrać pozostałe wyposażenia czy kolory, które będą się ze sobą dobrze komponować. Jeśli natomiast w Twoich pomieszczeniach podłoga została już wykończona, możesz dobrać odcień drewna, z jakiego zrobione zostaną meble, do odcieni parkietu lub paneli.
Przykład: jeśli zdecydujesz, że dane wnętrze będzie reprezentowało styl skandynawski (tu dominuje drewno o naturalnej barwie) czy prowansalski (przeważa bielone drewno), możesz do podłogi z drewna bielonego lub dębowego dobrać przecierane lub jasne meble. Podłoga zbliżona odcieniem do mebli powiększy optycznie wnętrze.


Natomiast przy wnętrzach loftowych meble mogą mieć odcień podobny do tonacji posadzki.

– czy to coś dla Ciebie?

Zwróć uwagę na stosunek koloru podłogi do wyposażenia
Od czego uzależnić decyzję: dobrać meble do podłogi czy podłogę do mebli? To zależy tylko od Ciebie. Zwróć jednak uwagę, że w wielu pomieszczeniach podłoga często jest o jedną lub dwie tonacje ciemniejsza od mebli. Dlaczego? Chodzi o to, żeby meble i podłoga nie zlewały się wizualnie.
Przykład: jeśli styl wnętrza zakłada rozwiązania w ciemnych barwach, a samo pomieszczenie jest stale zacienione, wybór ciemnych paneli i ciemnych mebli będzie wpływać przygnębiająco na mieszkańców.

Pamiętaj o fakturze i ułożeniu parkietu / paneli. Mają znaczenie!
Rodzaj ułożenia paneli czy parkietu wpływa na dobór mebli. Im bardziej wyszukane ułożenie, na przykład we wzór jodły francuskiej, tym bardziej skupia się na niej wzrok. W takim przypadku meble powinny być możliwie jak najbardziej pozbawione ozdobników.

Podobne znaczenie mają żyły w drewnie i słoje w układzie parkietu oraz mebli drewnianych. Jeśli zgrasz fakturę i kierunek ułożenia, zagwarantują spójność we wnętrzu.
Przykład: jeśli fronty szafy drewnianej będą pokryte żyłami i oczkami ułożonymi pionowo, takie samo drewno powinno znajdować się na podłodze.
