Ergonomia a home office. Jak urządzić domowe biuro?

Coś, o czym wielu z nas marzyło przez lata, nagle stało się rzeczywistością. Era home office nadeszła! Pracujemy z domów i część z nas nie zamierza tego zmieniać. Jak w takim razie zmienić wybrane wnętrze w funkcjonalne domowe biuro? Oto nasze Tips & Tricks.

Pokaż mi, jak pracujesz, a powiem Ci, kim jesteś – to powiedzenie było, jest i będzie aktualne. Jeśli dodamy do tego inną odwieczną prawdę: ile osób, tyle stylów pracy, to zaprojektowanie przestrzeni biura, nawet domowego, staje się zadaniem z gatunku Mission: Impossible. A może wcale tak trudne nie jest? Przekonajmy się! Ergonomia to nic innego, jak zbiór czynników, które decydują o tym, że praca jest bezpieczna, wygodna i efektywna. Jak duży wpływ mają na to meble? Przyjrzymy się temu. Skupimy się na biurkach, ale będzie też słów kilka o regale. Pojawią się również stoły, bo świetnie sobie dają radę jako meble do pracy, gdy trzeba przejść na tryb home office.

Po pierwsze – znajdź przestrzeń do pracy

To już rok, a Ty ciągle szukasz dla siebie miejsca do pracy w domu? Tak dalej być nie może! Nieważne, jak to nazwiesz – multitasking, wielozadaniowość, czy podzielność uwagi – i jak bardzo jest to teraz na topie, zapomnij o tym, by pomyśleć o sobie.

Pracę z laptopem na kanapie traktuj jako rozwiązanie wyłącznie tymczasowe. Fot. Pixabay.com.

Na dłuższą metę nie jesteś w stanie połączyć efektywnej pracy z obieraniem ziemniaków. Nie pogodzisz calla, w którym musisz brać aktywny udział z robieniem prania, a opisywania zjawisk kwantowych dziecku, któremu chcesz pomóc w nauce fizyki, ze skuteczną pracą w zespole. Znajdź dla siebie przestrzeń: tylko Ty i Twoja praca. Pamiętaj, że w urządzaniu domowego biura nie musisz trzymać się utartych schematów. Twój dom jest Twoją twierdzą, a domowe biuro to centrum dowodzenia.

Po drugie – dopasuj styl biura do swojego stylu

Twoja przestrzeń ma odzwierciedlać Twoją osobowość. Chcesz, by home office był zaaranżowany w stylu industrialnym? Nie ma problemu. Tak się składa, że w ofercie MILONI są dwa biurka utrzymane w stylu industrialnym. Pierwszym z nich jest biurko FLY, które w Twoim domu może odegrać co najmniej dwie role. To zarówno stół do codziennego użytkowania, jak i solidny mebel, który z powodzeniem stanie w centralnym punkcie przestrzeni do pracy.

Biurko drewniane, industrialne FLY.

Równie ciekawą propozycją jest nowoczesne biurko LOFT, którego głównym zadaniem jest umożliwienie wygodnej pracy lub nauki. Ten mebel to idealna kombinacja wizualnej lekkości i industrialnego charakteru. O jego funkcjonalności świadczą dwie, skryte pod blatem szuflady, a o ergonomii przesądza możliwość regulowania wysokości nóg biurka. Jak to działa? Dzięki stopkom ustawisz mebel, nawet gdy na podłożu są nierówności.

Biurko drewniane nowoczesne LOFT.

Po trzecie – postaw na naturę

Pojawienie się drewnianych biurek w ofercie MILONI było czymś zupełnie naturalnym. Wiesz dlaczego? W pełni zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie miejsce do pracy lub nauki. Wiemy też, że o charakterze tej przestrzeni decyduje biurko. Dlaczego warto myśleć o biurku drewnianym? Kontakt z naturalnym drewnem, jego pięknem i niepowtarzalnością podniesie komfort pracy. Komfort to jednak nie wszystko, jeśli nie idzie w parze z dbałością o zdrowie. Z myślą o jednym i drugim w ofercie MILONI pojawiło się biurko pozwalające na błyskawiczną zmianę pozycji – z siedzącej na stojącą – i odwrotnie. O tym już za moment.

Zacznijmy od biurka TUO, które zostało w całości wykonane z litego drewna. Opcjonalne wyposażenie to listwa zasilająca, organizer kabli i drewniany przepust kablowy a także blenda akustyczna, której kolor można wybrać z oferowanych prze MILONI.

Biurko z kolekcji TUO zaprojektowane przez Studio Rygalik.
Przepust w biurku dębowym TUO.

Po czwarte – zadbaj o ergonomię

Do tej pory na rynku trudno było znaleźć rozwiązanie, które łączyłoby mebel wykonany w całości z litego drewna z elektryczną regulacją wysokości. Tak było do momentu, w którym pojawiło się biurko podnoszone TUO. Możliwość regulacji położenia blatu pomoże dostosować wysokość mebla do Twoich potrzeb. Ustawisz blat w takiej pozycji, która odpowiada Twoim preferencjom, co zagwarantuje Ci komfort pracy na siedząco, jak również na stojąco. Odpowiedzialny za to mechanizm skrywa drewniana obudowa.

Zasilacz w biurku podnoszonym z kolekcji TUO.

Po piąte – pomyśl o przechowywaniu

Myśląc o przechowywaniu nie wyobrażaj sobie jednak olbrzymich szaf. Postaw na minimalizm i lekkość, czyli rozwiązania, które nie przytłaczają. Jednym z nich jest – AVANGARDE. To biurko dębowe z szufladami, co sprzyja organizacji miejsca pracy i pozwala na przechowywanie niezbędnych przedmiotów. W ten sposób będą one na wyciągnięcie Twojej ręki.

Biurko drewniane nowoczesne AVANGARDE w kolorze nutty.
Szuflada nowoczesnego biurka drewnianego AVANGARDE.

Przechowywanie może oczywiście przybrać większe rozmiary. Wtedy do akcji wkracza regał z kolekcji TUO. Jego uniwersalność sprawia, że idealnie odnajdzie się zarówno w domowym biurze, jak i w salonie, czy innym wnętrzu. System łączenia poszczególnych elementów regału został opracowany tak, by umożliwić personalizację mebla. Jak tego dokonać? Konfigurując wysokość i szerokość regału. Półki mogą Ci służyć zarówno do przechowywania książek, notatek, skoroszytów, jak i segregatorów. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości konfiguracji mebla.

Regał z kolekcji TUO zaprojektowany przez Studio Rygalik.

Po szóste – nie ograniczaj się!

Jeśli czekaliście na coś innowacyjnego i absolutnie wyjątkowego, to właśnie taki jest rozkładany stół TUO. Blat i cokół wykonane z drewna dębowego, wsparte na metalowej podstawie, to unikatowe rozwiązanie, które gwarantuje stabilność. Przy tym stole możesz pracować, ucztować, spotykać się towarzysko i biznesowo. To jeden z tych mebli, które w pełni odpowiadają na współczesne potrzeby.

Stół z kolekcji TUO zaprojektowany przez Studio Rygalik.
Cokół stołu z kolekcji TUO.

Pamiętaj, że za ergonomię home office odpowiadają nie tylko meble. Owszem, bardzo dużo zależy od odpowiedniej organizacji miejsca pracy, ale równie ważne są Twoje nawyki. Ponadto, decydując się na stworzenie przestrzeni do pracy we własnym domu, zadbaj m.in. o odpowiedni fotel, jakość oświetlenia, czy powietrza. Nie wiadomo, w jakim stopniu i kiedy nastąpi powrót do biur, nie warto więc ignorować zasad ergonomii.

Gdy biura pozostają puste i nikt nie wie, jak długo ta sytuacja potrwa, home office zyskuje na znaczeniu. Fot. Pixabay.com.

Inspiruj się, optymalizuj swoje domowe biuro, a przede wszystkim – czuj się w nim dobrze.

More about