Anna Maria Sokołowska (Architektura Wnętrz) i stół do jadalni FRAME od Miloni

Przedstawiamy wywiad z Anną Marią Sokołowską z pracowni Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. Projekt, o którym mówimy dzisiaj, to trzypokojowe, przytulne mieszkanie dla ojca i syna. Znalazł się w nim nasz stół FRAME. Jak mówi Pani Anna Maria, był to „pierwszy mebel, co do którego [klient] nie miał wątpliwości, że go chce. Wnętrze miało być proste, nowoczesne, funkcjonalne, jasne, w odcieniach bieli i szarości. Dostosowane do klienta i jego nastoletniego syna”.

Zdjęcia wykonało studio Fotomohito. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie fotografii.

Wywiad z Anną Marią Sokołowską z Architektury Wnętrz

Jaka była gówna idea przy projektowaniu tego trzypokojowego mieszkania? Co stanowiło inspirację?

Jak zawsze – wyjście od podstawowej bazy kolorystycznej (biel, szarość, drewno z mocniejszym akcentem czerni i dodatkiem niebieskiego jako przełamanie podstawowej bazy). 

Jaki klimat wnętrz chciała Pani uzyskać?

Zależało mi na nowoczesnym i prostym charakterze wnętrza. Tak, aby poprzez oświetlenie i dodatki móc zbudować jego nastrój.

Co było szczególnym wyzwaniem przy tym projekcie?

Przebudowa układu funkcjonalnego. Prócz pokoju syna i sypialni, pozostała część mieszkania została w całości przebudowana. Mieszkanie posiadało wcześniej zamkniętą kuchnię i oddzieloną część dzienną oraz niewielką łazienkę, z osobną toaletą. Osobne WC zostało zachowane, ale udało się w nim umieścić dodatkowo wnękę na umywalkę. Łazienkę powiększono kosztem fragmentu korytarza, a przestrzeń dzienną połączono w jedną całość z kuchnią.

Dlaczego wybrała Pani stół FRAME? Dlaczego wybór padł na ten kolor blatu i nóg?

Uwielbiam naturalny i wybielany dąb. Chciałam, żeby blat stołu nawiązywał swoim kolorem do elementów drewnianych w mieszkaniu. Białe nogi zdecydowanie nadają lekkości i są ozdobą, która nie dominuje nad meblem.

Jak ten drewniany stół współgra z innymi rodzajami drewna w mieszkaniu?

Odcień drewna jest nieco ciemniejszy niż pozostałe elementy drewniane, ale wszystko jest na bazie drewna dębowego z prostym usłojeniem w nowoczesnej formie.

Jak stół wpisał się w projekt i jak koresponduje z innymi meblami oraz dodatkami?

Spójna kolorystyka i prosta forma powodują, że ten stół pasuje do wszystkich naszych projektów i w każdym z nich spokojnie by się odnalazł. Nawet w tych bardziej klasycznych. 

Dlaczego zdecydowała się Pani na ten konkretny system rozkładania?

Staram się zawsze dać klientowi taki wybór, dostosowany do jego potrzeb. Wiadomo, że prosta jednolita forma blatu z reguły jest bardziej atrakcyjna wizualnie, ale funkcjonalność i większa liczba opcji przy przyjmowaniu gości jest tu kluczowa.

Co przesądziło o ustawieniu stołu w tym konkretnym miejscu?

Przestrzeń ma regularny kształt, a połączenie kuchni z salonem pozwoliło na znaczne zwiększenie powierzchni. Stół stanowi nieformalną granicę między częścią wypoczynkową a aneksem kuchennym.

Dlaczego wybrała Pani ten konkretny wariant nóg stołowych?

To dekoracja/element funkcjonalny i ozdobny, który dzięki wykorzystaniu bieli sprawia, że dość masywna forma nabiera lekkości.

W mieszkaniu jest sporo szarości i miękkich tkanin. Z czego to wynika?

Wynika to z potrzeby złagodzenia dość surowej bazy – poprzez użycie różnego rodzaju tkanin o różnych fakturach i miękkości. Wprowadzenie tkanin do wnętrza poprawia jego akustykę, ale w głównej mierze nadaje przytulności.

Czym kierowała się Pani przy wyborze krzeseł do stołu?

Przedstawiłam klientowi kilka opcji i to był jeden z jego wyborów. Krzesła mają dość męski charakter, a to przecież przestrzeń dla dwóch mężczyzn.

W jaki sposób dobrała Pani oświetlenie do stołu?

Ze względu na to, że część wypoczynkowa posiada dwa dekoracyjne źródła światła (lampę wiszącą od Chors i kinkiety okręgi od Ramko) nie było potrzeby wprowadzania kolejnej dekoracyjnej oprawy bezpośrednio nad stół. Zastosowanie oświetlania podtynkowego daje możliwość przesuwania stołu i zmiany jego miejsca bez konieczności martwienia się o jego prawidłowe doświetlenie.

Jak na finalny wygląd mieszkania zareagował właściciel?

Klient był bardzo zadowolony z efektu końcowego, co dało też mi dużo satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

Dziękujemy za rozmowę!

Strona internetowa pracowni: www.amsokolowska.pl

Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz na Facebooku: facebook.com/architektura.wnetrz.anna.maria.sokolowska/

Portfolio studia fotograficznego: www.fotomohito.eu

Bohaterem tej realizacji jest nasz stół FRAME:

More about