Polscy projektanci mebli, których działania warto śledzić

polscy projektanci mebli

Branża projektowa jest bogata w projektantów o bardzo zróżnicowanym spojrzeniu na przestrzeń. Design we wnętrzach i w architekturze jest na tyle urozmaicony, że każdy projektant znajduje sobie odpowiednią niszę. Oczywiści są ci, którzy kreują trendy oraz ci, którzy tylko, mniej lub bardziej twórczo, powielają już istniejące i sprawdzone rozwiązania.

Dzisiaj przedstawiamy polskich projektantów mebli, którzy nie obawiali się zaryzykować ze swoimi pomysłami i kreują nowe, współczesne trendy. Tym samym plasują się na naszej prywatnej liście najlepszych projektantów w Polsce.

Kogo spośród polskich projektantów mebli obserwować?

Wybrani przez nas twórcy dowodzą, że prostota rozwiązania, funkcjonalność, multizadaniowość i charakter określający ich unikalny styl to klucz do sukcesu. Zarówno dla nich samych, jak i przedmiotów, które kreują. Warto obserwować ich poczynania. Dzięki temu można być na bieżąco z naprawdę oryginalnymi pomysłami.

Tomasz Augustyniak

Źródło: dobry.wzor.com.pl

To architekt wnętrz i projektant wzornictwa przemysłowego. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Stworzył liczne kolekcje mebli wypoczynkowych dla firmy NOTI, Profim i COM40. Współpracował z Autorskim Bankiem Projektów „WZORNIK”. Jak rozpoznać jego projekty? Dzięki funkcjonalności i nieszablonowości. Augustyniak dba o każdy detal – jak sam wspomina, projektowanie to wyzwanie. Jego cel to zmiana u odbiorców sposobu myślenia o projektowaniu przestrzeni i wnętrz. Na jakie? O tym możesz przeczytać w wywiadach z nim.

MONO | Comforty z 2003 roku

STONE | NOTI z 2011 roku

NEL | Comforty z 2007 roku

PLUM 2 | Comforty z 2010 roku

Źródło: tomekaugustyniak.pl

Maja Ganszyniec

Źródło: noti.pl

To architekt wnętrz i projektantka wzornictwa użytkowego. Tworzy między innymi dla IKEA, DuoPont, Maro i Leroy Merlin. Zdobywała doświadczenie w Mediolanie, dokąd wyjechała dzięki wymianie studenckiej z ramienia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała też na Royal College of Art w Londynie. Prowadzi własne biuro projektowe Studio Ganszyniec.

Jest laureatką prestiżowych konkursów (chociażby Young Design) i zdobywczynią międzynarodowych nagród projektowych (na przykład Red Dot Award in Communication). Najchętniej tworzy meble tapicerowane i z użyciem tekstyliów.

Stado Poufs | Nurt z 2018 roku

Vilto | IKEA z 2017 roku

Sarna Chair | Nurt z 2018 roku

Źródło: studioganszyniec.com

Piotr Kuchciński

Źródło: noti.pl

To architekt, projektant mebli i grafik. Ukończył z wyróżnieniem studia IAPP Politechniki Poznańskiej. Został doceniony w międzynarodowych i polskich konkursach – nagrodzono go między innymi Godłem PRODECO 2005 Elle Decoration i H2 (Balma) – Red Dot Desing Award 2013.

Swoje projekty dopasowuje do różnych stylów i typów wnętrz. Korzysta z modułowych form i stawia na wielofunkcyjność. Wykonuje projekty mebli do domów, biur oraz przestrzeni publicznych. Jest znany z projektów dla marek takich jak NOTI, VOX i Belma.

Krzesła Manta | Noti z 2008 i 2007 roku

Stolik H2, edycja dla Kolekcji Nasz z 2014 Roku

Krzesło Clapp | Noti z 2013 roku

Źródło: piotrkuchcinski.pl

Tomek Rygalik

Źródło: profirm.pl

Jest architektem, urbanistą i projektantem wzornictwa przemysłowego. To także pedagog. Działa w pracowni projektowania Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych – PG13 (Pracowni Gościnnej) w Warszawie. Prowadzi własną pracownię projektową: Studio Rygalik. Tworzył dla marek takich jak: Vox, Noti czy Moroso. Występuje jako prelegent i wykładowca, mówiąc o designie i roli projektantów.

Woodplate Cofee Tables | Tre z 2018 roku

Krzesło Tulli | Noti z 2015 roku

Krzesło Shieldon | Noti z 2019 roku

Źródło: studiorygalik.com

Oskar Zięta

Źródło: esquire.pl

To architekt i projektant, który opracował technologię nowoczesnej obróbki stali. Mowa o FiDU – metodzie, która pozwala na uzyskanie z metalu formy 3D poprzez… napompowanie go. Na tej podstawie Zięta stworzył kolekcje takie jak „The Heat Collection”, „Crystals” czy „The Gradient Collection”. Jego meble i akcesoria mają charakterystyczną formę przypominającą lśniące, nadmuchane baloniki.

Ciekawostką jest fakt, że na zaproszenie Oskara Zięty polski typograf Marian Misiak stworzył na podstawie FiDu krój pisma o tej samej nazwie i przestrzenny alfabet.

Alfabet FiDu. Źródło: lowcydizajnu.pl

G-Table

G-Console

Stolik kawowy i krzesło z The Heat Collection

Krzesło z The Heat Collection

Źródło: www.zieta.pl

*

A Ty – kogo z polskich projektantów obserwujesz? Daj nam znać w komentarzu!

More about