Już sama jego nazwa brzmi oryginalnie i wskazuje na mały „nieporządek”. Mimo że na pierwszy rzut oka wnętrza stworzone w tej estetyce wyglądają, jakby nic w nich do siebie nie pasowało, to tak naprawdę każdy, najdrobniejszy szczegół jest tu dopracowany. W pozornym nieporządku zawsze jest motyw spajający całość. O czym mowa? O stylu eklektycznym. Z tego artykułu dowiesz się, skąd pochodzi i jak urządzić mieszkanie w tym duchu. Zapraszamy!
Co to za styl i skąd się wziął?
Zacznijmy od etymologii słowa ‘eklektyzm’. To pozwoli zrozumieć istotę stylu. Otóż eklektyzm (po grecku eklektikós – ‘wybierający’) oznacza swobodną twórczość. Taką, która łączący ze sobą różne elementy, odmienne style. Praktyka ta – i zarazem dotyczące jej określenie – wykorzystywana jest m.in. w modzie, muzyce, sztuce pięknej i właśnie użytkowej, którą reprezentują meble.
W architekturze styl eklektyczny pojawił się najpierw w Europie i Ameryce Północnej. Jednak nie od razu w formie znanej dzisiaj – był popularny od XIX wieku do początku XX, nazywano go wtedy historyzmem. Początkowo było to dość chaotyczne łączenie ze sobą stylów historyzujących – neorenesansu, neobaroku i neogotyku. Później jednak… uporządkowano styl eklektyczny. Od tamtej pory w architekturze budynków miejskich w tym duchu można zauważyć cechy wspólne – elementy renesansowe, które „uspokajają” budowle.
Jak zachować umiar w takim chaosie? Nasz przepis na styl eklektyczny
Tworząc wnętrze w stylu eklektycznym, nie należy zapominać o spójności stylistycznej i aranżacyjnej. Nie wystarczy postawić obok siebie przypadkowych mebli pochodzących zupełnie z innych okresów. Eklektyczne wnętrze jest trudne w aranżacji, lecz efekt końcowy może być oszałamiający. Zachowując umiar, wyczucie i stosując się do paru podstawowych wskazówek, unikniesz wprowadzania do wnętrz aranżacyjnego bałaganu. A co więcej: wyrazisz siebie, swoją osobowość i upodobania do konkretnych elementów wystroju – nawet tych pozornie do siebie niepasujących.

połączenie stylu etno, retro i nowoczesnego
Jakie więc wskazówki warto poznać przed wnętrzarską rewolucją w Twoim domu? Spieszymy z wyjaśnieniem!
Styl eklektyczny krok po kroku
1. Wspólny motyw
Aby zapanować nad eklektycznym zróżnicowaniem elementów, postaw na wspólny motyw, któremu podporządkujesz całą aranżację – może to być połączenie stylu art déco z marynistycznym, motyw kolorystyczny, materiał, który będzie pojawiał się w zróżnicowanych stylistycznie elementach. Kiedy wybierzesz kilka korespondujących ze sobą elementów, wnętrze zacznie wyglądać spójnie i – pomimo zróżnicowania – stworzy harmonijną przestrzeń.
Poniżej przykład aranżacji, w jakiej dobrze sprawdzą się rozkładany stół DECO oraz tapicerka i poduszki w marynistyczne wzory.


2. Zdekompletowane komplety
Różnorodność elementów jest podstawą wprowadzenia eklektyzmu, jeśli chodzi o dodatki. Utrzymując element wspólny – np. kształt, a zmieniając kolorystykę, wzbogacisz wnętrze. Tę wskazówkę możesz zastosować, wybierając krzesła, poduszki na sofę czy zastawę stołową.
Spójrz na stół LOFT: w podstawowej wersji ma białą podstawę. Możesz jednak zmienić jej barwę na dowolny z palety RAL. Dzięki temu wprowadzisz do przestrzeni jeszcze jeden element w kolorze, który jest we wnętrzu wspólnym mianownikiem.

3. Harmonijne przejścia
Połączenie naturalnego, ciepłego drewna, które łączy się z płytkami w kuchni, jest doskonałym rozwiązaniem. Z jednej strony dobrze wygląda, a z drugiej – jest po prostu praktyczne. W końcu w kuchni podłoga jest narażona na tyle zanieczyszczeń! Musisz jednak pamiętać o jednym: dwa zupełnie różne materiały nie mogą być od siebie oddzielone ostrą linią. Lepiej postawić na przenikanie się (jak na ilustracji).

Geometryczne wycięcie paneli sprawia, że całe połączenie jest bardzo harmonijne
4. Połączenie wzorów i materiałów
Łączenie różnych materiałów w jedną całość, czyli patchwork, to jeden z motywów, który sprawdzi się jako dodatek w eklektycznych wnętrzach. Takie dekoracje, np. obrus, makatka czy pled, możesz wykonać samodzielnie, m.in. ze skrawków materiałów czy ubrań, z których już nie korzystasz. Zachęcamy do eksperymentowania – z jednej strony ozdobisz swoją przestrzeń, a z drugiej – odstresujesz się!

Styl eklektyczny pozwala wyrazić siebie, stworzyć przestrzeń, która najlepiej będzie oddawać Twój styl. A przy odrobinie rozsądku, jeśli dobrze rozplanujesz elementy, stworzysz wnętrza, których oryginalność i stylistykę docenią także Twoi goście. Pamiętaj jednak, że potrzebujesz wspólnego mianownika, centrum, które będzie organizowało Twoją przestrzeń. A mogą nim być właśnie stoły Miloni!