Stół – mebel multifunkcjonalny

Chyba żaden inny mebel nie ma takiego znaczenia w domu jak właśnie stół. No może meblościanka, ale to jest osobny temat, który wywołuje silne emocje. Tymczasem drewniany stół od lat jest centralnym elementem życia rodzinnego i świadkiem zarówno wydarzeń przełomowych, jak i prozy codzienności. Wynika to z prostej przyczyny – jest używany do wielu czynności. A lockdown dodatkowo to spotęgował. Spędzamy w domu więcej czasu i to najczęściej właśnie przy stole. Nic więc dziwnego, że wymagania estetyczne oraz funkcjonalne względem niego rosną.

Posiłki

Przeznaczeniem większości stołów jest wygodne spożywanie posiłku. Wbrew pozorom tę funkcjonalność niełatwo uzyskać. Nieodpowiednia wysokość, źle ustawione nogi czy choćby ostro wyprofilowane krawędzie – to niby szczegóły, ale przecież mówimy tu o przedmiocie, z którego korzystamy codziennie. Każdy detal przemnożony przez wielokrotne użytkowanie ma wpływa na jakość życia – ta myśl jest podstawą w naszym procesie projektowania.

Stół drewniany w salonie
W większości domów to właśnie dookoła stołu „dobudowana” jest reszta aranżacji.
Projekt wnętrza: INSIDEarch, fot.: Yassen Hristov

Druga sprawa to wytrzymałość. Z założenia stół ma służyć przez wiele lat i być odporny na rozlany rosół, barszczyk (o zgrozo), czy dziecko bawiące się sztućcami. Dlatego właśnie nowoczesne stoły drewniane to wybór, który przetrwa niejedną przygodę – wystarczy wspomnieć te z domów naszych dziadków. Tradycyjne wzornictwo inspiruje wiele naszych produktów nie bez powodu.

Praca i płaca

Wszelkiego rodzaju zajęcia biurowe i manualne. Nie każdy ma miejsce na biurko, dlatego warto uwzględnić te sprawy przy zakupie. Stół powinien więc nadawać się do pracy – umożliwiać wygodne siedzenie przez wiele godzin, również z użyciem krzesła biurowego. Odnosi się to zarówno do pracy zawodowej, jak i wszelkich aktywności związanych z dokumentami, rachunkami. Stół jest świadkiem żmudnych obliczeń, rozczarowań, ale również ulgi i satysfakcji ze zrealizowanych planów. Niejednokrotnie przy stole odbywają się również drobne naprawy sprzętów domowych. Wszystko to również wymaga miejsca, więc stół nie powinien być zbyt mały. Zwróćmy uwagę, że osoba siedząca przy stole kojarzy się z zajęciem, a pojęcie „wstać od stołu” z zakończeniem pewnej czynności. To ważne, aby miejsce pracy było estetyczne (dopasowane do pomieszczenia) i wygodne.

Stół drewniany może zastąpić biurko, kiedy przynosisz pracę do domu. Fot. Pixabay.com.

Rozrywka oraz kontakt

Gry planszowe, imprezy, rodzinne rozmowy. Niezależnie od tego, czy chcesz rozstawić Monopol, ciasto wraz z kawą, czy może przekąski i kieliszki, stół jest centralnym elementem spotkań, który przyciąga ludzi. Szczególnie sprzyja temu stół rozkładany (a i takie mamy w ofercie). W końcu poczucie bliskości to jedno, a obijanie się łokciami to drugie.

Prace przy stole
Aktywności przy stole umacniają więzi.

Domowy stół to miejsce rozmów. To zasługa nie tylko tego, co na stole możemy położyć (a więc przyciągnąć znajomych lub domowników), ale także tego, że przy stole każdy jest równy i czuje się uczestnikiem rozmowy. Tu rozmawia się z dziećmi, partnerem lub całą rodziną, bo to naturalne miejsce dialogu, a nie monologu. Dosiadając się do stołu, pokazujemy potrzebę kontaktu i zwracamy na siebie uwagę. A opierając się o niego odpowiednio, możemy przekazać wiele samą mową ciała, co może prowadzić zarówno do rozmowy, jak i… innych zastosowań stołu.

Wszystko w jednym

Stół służy do planowania, pracy, jedzenia, rozrywki, rozmów i tysiąca innych czynności. Często do wielu naraz. Jest symbolem życia rodzinnego i domu (pomyśl o stole, który pamiętasz z dzieciństwa) oraz prawdziwie utylitarnym meblem, umożliwiającym wygodne życie. Zasługuje na to, aby potraktować go poważnie i wybrać stół dobrej jakości. Porządny stół powinien być zrobiony z litego drewna, aby trzymać ciężar domu przez wiele lat. Rola stołu ewoluuje powoli, ale jej waga tylko rośnie, a my wiemy, jak stworzyć mebel godny XXI wieku.

More about