Design z czerwonego dywanu. Największe światowe konkursy wzornictwa.

Trzy razy w roku oczy wszystkich, których interesuje projektowanie, zwrócone są ku wielkim scenom i wypatrują laureatów najbardziej prestiżowych nagród w świecie designu. Te trzy konkursy, które rozpalają emocje do czerwoności, to: Red Dot Design Award, iF Design Award i German Design Award. Co je łączy? Wszystkie są organizowane przez niemieckie instytucje, a nagrody przyznawane są od lat 50. Na czele każdego z tych przedsięwzięć stoi człowiek, którego nazwisko potwierdza renomę konkursu, są to kolejno: Prof. dr Peter Zec, Ralph Wiegmann i Andrej Kupetz. Rekordziści wśród organizatorów przyjmują nawet kilka tysięcy zgłoszeń rocznie. To wielkie konkursowe machiny, wydarzenia, nad którymi prace trwają przez 365 dni w roku. Produkty uhonorowane tymi zaszczytnymi wyróżnieniami na zawsze zapisują się w historii designu, a ich twórcy wchodzą do elitarnego grona laureatów. Co z użytkownikami? Mogą być pewni, że sięgają po przedmioty ze znakiem jakości, który potwierdza wyjątkowy design i globalną rozpoznawalność.

RED DOT

NAZWA NAGRODY: Red Dot Design Award
ORGANIZATOR: Design Zentrum
LOKALIZACJA: Essen, Niemcy
PIERWSZY KONKURS: 1955 r.

Nie ma na świecie projektanta, który nie marzyłby o czerwonej kropce. Branżowi eksperci nie bez powodu określają Red Dot Design Award zaszczytnym mianem Oskara designu. To nagroda przyznawana od 1955 r. przez Design Zentrum w Essen, w Niemczech i często porównywana do Nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury, co plasuje ją na szczycie listy najbardziej prestiżowych nagród w świecie wzornictwa. Na czele konkursu stoi Prof. dr Peter Zec, założyciel Red Dot.


Prof. Dr Peter Zec. Źródło: Red Dot Design Award.

Konkursowe jury co roku ocenia tysiące projektów i przyznaje nagrody w trzech głównych kategoriach: Product design, Brands & Communication oraz Design Concept. Najstarsza z tych trzech kategorii – projektowanie produktu – obejmuje m.in. takie obszary, jak: meble, sprzęt domowy, maszyny, samochody i narzędzia. Nagrodę za projektowanie komunikacji jury wręcza od 1993 r., wyróżniając obszary projektowania związane z designem korporacyjnym, reklamą, mediami interaktywnymi i dźwiękiem. Natomiast Red Dot Award: Design Concept to nagrody dla młodych kreatywnych projektantów i firm projektujących. Zwycięzców rywalizacji z pewnością cieszy fakt, że ich produkty trafiają do Red Dot Design Museum w Essen, gdzie obok wystaw czasowych prezentowany jest zbiór ok. 2 tys. obiektów z 45 państw świata, wyróżnionych w ramach corocznych zmagań konkursowych.

Ferrari Design Team. Źródło: Red Dot Design Award.
Wystawa „Design on Stage”. Źródło: Red Dot Design Award. Fot. Johannes Strobel.
Gala Red Dot Design Award 2019. Źródło: Red Dot Design Award. Fot. Franco Rabazzo.

iF DESIGN AWARD

NAZWA NAGRODY: iF Design Award
ORGANIZATOR: iF International Design Forum
LOKALIZACJA: Hanower, Niemcy
PIERWSZY KONKURS: 1953 r.

iF Design Award to globalne przedsięwzięcie, które jest w trakcie znaczących zmian organizacyjnych. W maju przyszłego roku po 26 latach pracę kończy Ralph Wiegmann, dyrektor zarządzający iF International Forum Design, człowiek o ogromnych zasługach na rzecz promocji designu, przez wiele lat twarz konkursu. Zmienia się również lokalizacja gali finałowej. Do ub.r. nagrody rozdawane były w BMW Welt w Monachium. W tym roku finał planowany był w Berlinie, w ramach Berlin Design Week, ale pandemia koronawirusa wywołującego COVID-19 pokrzyżowała organizatorom plany. Berlin będzie musiał jeszcze przez rok czekać na galę.

Gala iF Design Award 2019 w BMW Welt w Monachium. Źródło: iF Design Award.

Nagroda przyznawana jest od 1954 r. i z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Do tegorocznej edycji przesłano ponad 7 tys. zgłoszeń z 56 krajów. Produkty do konkursu można zgłaszać w siedmiu kategoriach: Produkt, Opakowania, Komunikacja, Architektura wnętrz, Koncepcje produktu, Usługi, Architektura. Na arenie międzynarodowej nagrody uznawane są za synonim doskonałego wzornictwa. Dla projektantów stanowią one potwierdzenie ich nieprzeciętnych umiejętności. Dla firm iF Design Award jest skutecznym narzędziem marketingowym pomagającym uzyskać dostęp do nowych rynków zbytu. Wyboru laureatów dokonuje kilkudziesięciu uznanych specjalistów z ponad 20 krajów. W ub.r. do grona jurorów dołączył Polak – Michał Bonikowski, jeden z najczęściej nagradzanych polskich projektantów wzornictwa przemysłowego.

Ralph Wiegmann. Źródło: iF Design Award.
Obrady jury (od lewej): Masazumi Imai, Roman Gebhard i Michał Bonikowski. Źródło: iF Design Award.

GERMAN DESIGN AWARD

NAZWA NAGRODY: German Design Award
ORGANIZATOR: German Design Council
LOKALIZACJA: Frankfurt nad Menem, Niemcy
PIERWSZY KONKURS: 1953 r.

Organizatorzy podają, że co roku ukazuje się ok. 30 tys. publikacji na temat German Design Award. To międzynarodowe wyróżnienie przyznawane przez Niemiecką Radę Wzornictwa, obok Red Dot Design Award i iF Design Award, uznawane jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie designu. Cieszy się ogromnym uznaniem w kręgach profesjonalistów. Jak wyjaśnia Andrej Kupetz, dyrektor generalny Niemieckiej Rady Wzornictwa, od 1953 r. głównym zadaniem Niemieckiej Rady Wzornictwa, fundacji założonej z inicjatywy niemieckiego Bundestagu, była obserwacja, analiza i ocena tego, co dzieje się w projektowaniu na poziomie międzynarodowym. Zwycięskie produkty stanowią przykłady nie tylko ekonomicznej i kulturalnej wartości wzornictwa, ale też wskazują kierunki, odsłaniając aktualnie panujące trendy. To konkurs, którego ostatnie edycje pokazują jedną wyraźną tendencję:wszystko staje się coraz bardziej cyfrowe. Zdobywcy German Design Award spotykają się na uroczystości wręczenia nagród we Frankfurcie nad Menem.

Ceremonia odbywa się podczas Ambiente, wiodących światowych targów dóbr konsumpcyjnych. W ramach wydarzenia organizowana jest również wystawa nagrodzonych produktów.

Finał German Design Award 2020 podczas Ambiente we Frankfurcie nad Menem. Źródło: German Design Award. Fot. Manuel Debus.
Jasper Morrison, światowej sławy projektant, odbiera nagrodę Personality of the Year 2020. Źródło: German Design Award. Fot. Manuel Debus.
Wystawa German Design Award podczas Ambiente. Fot. Źródło: Frankfurt Messe. Christof Jakob.

More about