Wigilijny stół – jego rola i znaczenie

Rola wigilijnego stołu

Gdzie znajduje się centrum Świąt? Dla zdecydowanej większości osób z pewnością będzie to właśnie największy w domu stół. Nie chodzi tu wcale o świąteczne obżarstwo. To przede wszystkim zbliżająca do siebie rola stołu jest wyeksponowana jak nigdy w Święta. Rzecz nie wynika jednak sama z siebie – o atmosferę i jak najlepsze wykorzystanie możliwości należy zadbać. Dziś będziemy się zastanawiać, co jest najważniejsze i jak sprawić, aby stół pomagał w budowaniu pięknych i niezapomnianych Świąt. Zacznijmy od spraw szerszych.

Stół w życiu rodzinnym

Dobrze dobrany stół skupia wokół siebie codzienne życie. To oczywiście miejsce posiłków. Nie ma wątpliwości, że przynajmniej raz dziennie cała rodzina powinna zjeść razem. W ten sposób tworzy się naturalna okazja do rozmów, refleksji i dzielenia się myślami oraz doświadczeniami. Tak tworzy się więzi. Nie bez powodu przy stole odbywają się ważne rozmowy – te wesołe, jak również smutne. Daje to (szczególnie dzieciom) większe poczucie bezpieczeństwa. Stół służy do dialogu, a nie monologu. Zwróć uwagę, jak inaczej wygląda sytuacja pomocy w odrabianiu lekcji, gdy stoisz za dzieckiem, patrząc mu przez ramię przy biurku, a jak gdy siadacie razem do stołu. Ileż mniej napięcia, ileż mniej presji. Z tego samego powodu to tu rozkłada się papiery i laptopy, aby podjąć finansowe decyzje i układać plany.

Wreszcie rozrywka. Gry planszowe, rękodzieła czy spotkanie ze znajomymi (przekąski!) – przecież nie ma lepszego miejsca. Tu każdy jest równy. Bez takiej wspólnej przestrzeni trudno tworzyć wspólnotę.

Rola świątecznego stołu
Czasami nie trzeba wiele, aby zapewnić wyjątkową atmosferę.

Duży stół jest pożądany, wykorzystaj go jednak mądrze

W Święta Bożego Narodzenia zazwyczaj zbieramy się w większym gronie, a i przygotowania są znacznie bardziej wymagające niż przed typowym obiadem. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Łatwo wpaść w szał świątecznego gotowania bez opamiętania. Grozi to dwoma problemami. Pierwszy to zawalenie stołu milionem potraw i dodatków. Każde „podaj mi proszę rybę po grecku” staje się wtedy łamigłówką logistyczną, a oparcie rąk o stół to wyzwanie. Po drugie często zdarza się, że gospodarze (a jeszcze częściej gospodynie) potrafią tak ciężko pracować nad zapełnieniem stołu, że sami zupełnie z niego nie korzystają, biegając tylko z na trasie kuchnia-odbiorcy. Nie o to chodzi! Nie mówiąc już o marnowaniu nadmiarowego jedzenia, którego nie są w stanie w siebie wepchnąć uczestnicy spotkania.

Znajdź równowagę. Niech twój stół będzie prawdziwie świąteczny, ale niech będzie przede wszystkim miejscem spotkania i celebracji życia dla Ciebie i Twoich bliskich. Pozwól sobie na spokój i radość.

Niech będzie miejscem dla wszystkich

Nie kombinuj z miejscami – usadź wszystkich tak, jak podpowiada Ci intuicja. Ważne, aby nie wykluczać nikogo „tym gorszym stołkiem” albo nie werbować ciągle tej samej osoby do pomocy przy noszeniu naczyń. Świąteczne spotkanie ma być równie miłe dla wszystkich (w tym Ciebie).

Zwróć szczególną uwagę na dzieci przy stole

Bardzo często się o nich zapomina i znudzone patrzą szklanym wzrokiem w okno lub bawią się widelcem. Nic dziwnego, gdy dorośli gadają tylko nad nimi o „nudnych rzeczach”. Warto posadzić kilku małych ludzi obok siebie, ale przede wszystkim starać się myśleć o nich, dobierając tematy. A gdy to się nie uda (powiedzmy sobie szczerze – w końcu do tego dojdzie), to nie trzymać siłą przy stole. Miejsce do zabaw będzie wielce wskazane. A może nawet… osobny stół? Nawet jeśli dzieciaki przy nim nie usiedzą, to on również będzie spełniał funkcję centrum – choćby do jedzenia czy rozłożenia gier albo właśnie otrzymanych prezentów.

Stół drewniany w święta
Postaw na jakość, a nie ilość dodatków.

Dekoracje to dopełnienie wszystkich starań

Nieważne, czy będzie to kolacja we dwoje, czy prawdziwy rodzinny festiwal – ładny drewniany stół przyozdobiony świątecznie to piękny widok sam w sobie. Pomyśl o tym, jak się ubierasz w dany dzień Świąt. Stół powinien być udekorowany adekwatnie do poziomu elegancji, jaki wybierzesz. Odświętnie, ale wygodnie. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, brak miejsca jest notorycznym problemem. Lepiej postawić na kilka ładnych detali niż na wszystkie świąteczne ozdoby, jakie znajdziesz. A może zrezygnować z tradycyjnego obrusu i pozwolić na ukazanie piękna drewna? To oczywiście raczej opcja dla tych, którzy nie będą mieć przy stole dzieci 😊 Polecamy też postawić na świece jako główne oświetlenie – efekt ciepła i wyjątkowa atmosfera gwarantowana. Niech stół przyciąga ludzi, a reszta zadzieje się sama!

More about